Hastahane tabelası ürünleri oldukça önem taşır. Hastahane tabelaları ne kadar özenli yapılırsa dışarıdan da insanlar tarafından o kadar kaliteli olarak görünür. Hastahane tabelaları kurumsal şekilde yapılır. İç ve dış mekânlarda hep aynı tabelalar kullanılmamalı farklı tabelalar kullanılması daha iyi olur.

Dikkat çekici ışıltılı Hastahane tabelası yerine daha sade daha klasik düz renkli tabelalar tercih edilmelidir. Her hastahane tabelası aynı ölçüde yapılmaz. Hastahane için kullanılacak olan tabelanın konulacağı yere göre yapılacak olan tabelanın ölçüsü belirlenir.

Hastahane tabelasının ölçüsünün en fazla 20 metre ölçüsünde kullanılması gerekir. Giriş kapısı için önerilen tabela ölçüsü 40×60 cm olarak belirlenir. Acil tabelası için önerilen ölçü ise 50×70 cm şeklinde olmalı. Giriş kapısı için belirlenen tabela ölçüsü diğer alanlara göre daha büyük belirlenir. Giriş kapısı için tabela ölçüsü 100×80 cm’den fazla olmamalıdır.

Hastahane tabelaları dayanaklı ve kaliteli olmalıdır herhangi bir düşme çıkma ihtimaline karşı oldukça sağlam olmalıdır.

Hastahane Yönlendirme Tabelaları

Hastahane yönlendirme tabelaları da oldukça önemlidir. Hastahane nin düzenini hangi alanın ya da hangi bölümün nerede olduğunu bilmeyen kişiler için önem taşıyan tabelalardır. Hastahane yönlendirme tabelaları insanların gideceği yere daha hızlı bulmasını sağlar. Yönlendirme tabelaları bir nevi işaret tabelalarıdır. Özellikle karmaşık gidiş yönü olan hastahanelerde yönlendirme tabelaları oldukça büyük bir kolaylık sağlar.

 Hastahane yönlendirme tabelaları dayanıklı sağlam olmalı. Kötü kalitesiz bir malzeme kullanılırsa eğer tabeladaki renkler solabilir yazılar çıkabilir. Bu durumun olmaması için kaliteli dayanıklı bir malzeme seçilmelidir bu sayede ortaya daha iyi bir malzeme çıkar. Yönlendirme tabelaları çoğunlukla ölçüleri küçük olan tabelalardır.

Hastahane yönlendirme tabelaları şu şekildedir:

  • Acil çıkış yönlendirmeleri
  • İç mekan yönlendirmeleri
  • Dış mekan yönlendirmeleri
  • Uyarı ikaz yönlendirmeleri

Bu şekilde bir çok hastahane içinde ya da hastahane dışında yönlendirme tabelaları bulunur. Dış mekan için yönlendirme tabelalarında daha canlı tabelalar kullanılır. Hastahanelerin iç mekan tabelalarında ise daha sade daha basit bir tabela kullanımı olmalı.

Hastahanede Acil Tabelası

Hastahane acil tabelaları oldukça önemlidir. Acil alanlarının bulunduğu tabelalar gidiş yönünü belirler ve bu sayede daha çabuk ulaşım sağlanır. Hastahane acil tabelaları diğer tabelalara göre daha canlı biraz daha ilgi çekici olmalıdır. Hastahane acil tabelalarında ışıklandırma yaparak daha ilgi çekici hale getirilmesi oldukça uygun olur.

Hastahane acil tabelaları için özellikle c harfi biraz daha ışıklandırılmış şekilde ve kırmızı renk olarak belirlenir.

Tabelaların dikkat çekme süreleri de çok önemli bir durumdur. Özellikle hastahanelerde tabelaların dikkat çekme süreleri 3 saniyeden daha fazla uzun olmamalı. Aranılan yeri bu sayede çok daha kısa bir süre içinde bulabilirsiniz. Tabelanın belirli amaçları vardır ve özellikle hastahane tabelası amacına uygun bir şekilde amacına uygun bir yerde olmalıdır.

İlginizi çekebilir: