Billboard nedir? Reklam panosu olarak da geçen billboard, kalabalık caddeler de yol kenarlarında, araç kullanan kişiler ve yayaların dikkatini bir reklama çekmek için büyük bir şekilde slogan veya görsel ile reklamcılığı pazarlama yönteminden biridir. Billboard, dijital ortam da hazırlanır. Fabrika, atölye gibi yerler de yapılan profesyonellik getiren bir iştir. Billboard yapımın da ahşap, polikarbon, branda ve alüminyum gibi malzemeler kullanılır.

Ayrıca billboard, harf kesim, kutu harf, ışıklı reklam panosu, ışıksız reklam panosu ve Vinil germe olarak çeşitlere ayrılır. Bu reklam panoları bazı firmalar tarafından isteğe göre kiralanabilir, genel de reklam panoları bir haftalık olacak şekilde kiralanır. Billboardın nerde kullanılacağı, hangi içerik üzerinde kullanılacağı, ne kadar süre ile gösterileceği, reklamı göstermek açısından oldukça önemlidir.  Ofset tekniği ile su bazlı yapıştırmayla kullanılır ve genel de üç boyutludur.

Billboard Baskı Teknikleri

Billboard baskı açık havalar da günlük yaşamımız da afiş baskı tekniği ile hazırlanır. Birçok baskı tekniği vardır fakat biz sık kullanılan türeleri sizlere göstermek istiyoruz.

Tipo (Yüksek) Baskı

Baskı işlemini yapan yani mürekkebi alan kısım yüksek, mürekkebi almayan kısım alçakta bırakılır. Bu baskı türü yerine günümüz de ofset baskı kullanılır. Tipo yani yüksek baskı genellikle kumaş, kartvizit, sert ambalaj gibi kutuların kesiminde kullanılır.

Tifdruk (Çukur) Baskı

Çukur baskı, tipo baskıya göre oldukça farklıdır. Tifdruk baskı da baskı yapılan yerler alçakta olurken baskı yapılmayacak yerler yüksekte olur. Çukur baskının kullanım yerleri hisse senedi, ambalaj baskısı, piyango bileti, dergi gibi alanlar da kullanılır.

Serigrafi (Elek) Baskı

Elek yani ipek baskı telli yapıdaki alan da mürekkebin geçmesine bağlı olarak yapılır. Serigrafi baskı da mürekkep oldukça fazla kullanılır. Bu baskı türü her malzeme üzerin de kullanılabilir. Elek baskı genel de seramik, cam, tekstil, reklamcılık alanında kullanılır.

Billboard Tasarımı

Etkili billboard tasarımı ve bu tasarımı herkesin görmesi için işlek yerler tercih edilir. Ekili billboard tasarımı için iki yönlü çalışma yapılır. Bu tasarımın ilk yönü teknik kısımdan oluşurken ikinci kısmı düşünme ve uygulama yönünden oluşur.

Billboard Ölçüleri

İlan panosu, Türkiye’de gelişmekte olan reklam aracısıdır. Bu ilan panoları yani billboard panolarının ölçüsü eşit olmaz. Çünkü kullanılan alana, görüş uzaklığına göre değişkenlik gösterir. Fakat genellikle şehir içinde olan ilan panoların da standart olarak eni için 346 cm, boy için de 196 cm ölçü kullanılır.

Billboard Baskı Fiyatları

İlan panosunun baskı fiyatları çıkarılan işin boyutuna göre farklılık gösterir. İstenilen işin özelliklerine, reklamın amacına göre arasında ufak farklar olabiliyor.

  • 1 adet için 43 TL – Roll Up Baskı
  • 1 adet için 150 TL – Ayaklı Reklam Panosu
  • 1 adet için 120 TL – Işıklı Kâğıt

Bu şekilde tahmini fiyatlandırmadır.

İlginizi çekebilir: