Dijital baskı nedir? Dijital alan da bulunan görüntü ve yazıların her türlü araç gereçlerin üzerine basılmasına dijital baskı denir. Dijital baskı, baskı yapımının birçok farklı tekniğinden biridir. Genel de küçük baskı işleri için bu yöntem kullanılır. Ticari faaliyet ve kişisel ihtiyaçların sonucun da gün geçtikçe hayatımız da daha çok yer edinmektedir. Aynı zaman da dijital baskının önem kazanma sebeplerinden biri ticari faaliyetlerin karlı olmasıdır. Diğer baskı yöntemleri ile kıyaslayınca hem daha ucuz hem de daha hızlı bir süreçte elde edilir, atık miktarı diğer dijital baskı türlerine göre daha az olur.

Dijital baskı için baskı plakasına, hazır bir kalıba ihtiyaç olmaz ve değişken bir veriye sahiptir. Eşsiz bir kod yapımının tek yolu da dijital baskıdır. Dijital baskı, iç mekân baskısına göre daha düşük olur. Aynı zamanda dijital baskının yapımı kısa sürmesine rağmen basılan yapıya göre bu süre farklılık gösterir örneğin kıyafet üzerine 3 dakika gibi kısa süre de yapılır.

Dijital baskı için oluşturulan tasarımlar, bilgisayar üzerin de oluşturularak istenilen araç gerecin üzerine işlenir. Günümüz çağına bakınca dijital baskı en çok tercih edilen yöntemdir. Diğer baskı türleri gibi sayıya bağlı olmadan baskı işlemi yapılır. Her alan da gelişmeye devam eden teknoloji günümüz çağında da baskı çeşitleri ayak uydurmak zorundadır eğer ayak uyduramaz ise zaman içerisinde etkisini kaybetmeye mahkûm olur.

Dijital Baskıların Fiyatları

Esnafın Vinil baskısı, folyo baskı, billboard baskı, raket baskı, poster baskı da olduğu gibi dijital baskı ve diğer baskı çeşitlerinde de farklı fiyatlandırmalar olur. Ayrıyeten baskı için tek yön baskı ve çift yön baskı olarak iki çeşit de fiyatlandırma yapılır. Dijital baskı fiyatları yapılan işin büyüklüğü, baskı türü ve işte kullanılan araç gereçlere göre değişmektedir. Dijital baskı fiyatları genel de m2 bazında fiyatlandırılır. Ortalama, tahmini bir fiyat söylememiz gerekir ise Folyo Foreks’in tek yönlü 420 TL çift yönlü 450 TL, duvar kâğıdı baskısı tek yönlü 110 TL çift yönlü 135 TL, kanvas baskı tek yönlü 95 TL çift yönlü 130 TL olarak örneklendirebiliriz.

Dijital Baskı Makinesi Fiyatları

Dijital baskı makinesi, dijital alan da yapılan bir işin istenilen malzeme üzerine boya püskürterek basılmasını sağlayan baskı makine türüdür. Dijital baskı makine türü ile geniş ve sınırsız baskı yapılabilir. Dijital baskının en çok kullanıldığı alanlar tekstil, mobilya, cam ve reklamcılık alanlarıdır. Aynı zaman da bu baskı makineleri solvent, eko-solvent gibi rulodan ruloya değişerek farklı makine türleri vardır. Dijital baskı makinesi fiyatları, makinanın türüne göre değişerek ortalama konika markası 51.500 TL’den satış yaparken, maxima inno 130.000 TL’den satış yapar.

İlginizi çekebilir: