Logo yapma programı nedir? Logo; bir markayı veya kuruluşu temsil eden semboller ve çeşitli grafiksel ögelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Geçmişten günümüze insanlar bir çok şeyi sembolize etmek amacıyla logoyu kullanmıştır. Logolar basit bir sembolden daha çok iyi düşünülmüş zeki bir insanın elinden çıkmış birer sanat eseridir aslında. Her köşe ve detayında bir şeyler gizlidir ve görebilen kişi için çok şey ifade eder.

Logonun geçmişi o kadar eskiye gider ki yaklaşık olarak 2400 yıl önceye kadar uzandığı tahmin edilir. Bu kadar incelik içeren bu “sanat eserinin” yapımı da tahmin edersiniz ki oldukça zordur. Günümüzden önce yaşam şartlarına da bağlı olarak mermere, taşa ve kağıda yapılan bu logolar günümüzde artık sanal dünyadan oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Az çok bilgisi ve merakı olan bir kişinin bile kolayca internet ortamında öğrenip kendi logolarını yapabilmesi mümkündür. Logo yapma programı denilince tek bir belirli programdan bahsetmek olmaz. Kendi içlerinde bir çok konuda ayrılırlar.

Logo Yapma Programı Nasıl Kullanılır?

Her logo yapma programı içeriğinde farklı şablonlar, farklı renk seçenekleri ve semboller içerir. Bunları hayal dünyanıza göre alıp birleştirmek size kalmış. Logo yapma programı kullanırken ilk yapılması gereken şey markanızın ve şirketinizin karakterini yansıtan ögeleri belirlemektir. Her şirketin belli bir kimliği ve karakteri vardır. Bunları logolara yansıtmak ilk ve olmazsa olmaz adımdır. Daha sonra uygun logo programı belirlenmelidir. Bunun ikinci etap olmasının nedeni de sizin şirketinizin karakterine göre belirlediğiniz sembolleri veya yazıları nasıl kullanacağınızla alakalıdır. Hatta ilk olarak karşımıza çıkan bir konu sizin bu logoyu açık kaynaklı bir uygulamadan/siteden mi yapacaksınız yoksa lisanslı bir programdan mı?.

Bir şirket için logonun önemi tartışılamaz derecede önemli olduğu için lisanslı ve dünya markası bir programın seçimi sizin için oldukça mantıklı olacaktır. Logo yapma konusunda olay tamamen yaratıcılıkla alakalı olsa da elbette ki aynı zamanda imkanlar ile de alakalıdır.

Lisanslı ve köklü bir firmanın çıkarmış olduğu logo yapma programı ile yapabileceğiniz şeylerin sınırı olmayacaktır. Ama eğer yaratıcılığınıza güveniyorsanız ve normal bir program da benim işimi görür diyorsanız açık kaynak programları da oldukça iyi bir alternatiftir. Hatta daha da kolay ve hızlı bir şekilde, detaya inmeden yapmak istiyorsanız tarayıcı üzerinden size ücretsiz belirli şablonlarla logo yapma olanağı sağlayan tarayıcı üzerinden ulaşılabilen logo yapma programları da oldukça fazladır.

Programı da seçtikten sonra yapmanız gereken logonuzun nelerden oluşacağına karar vermektir. Örneğin logonuz sadece resim, yazı, sembol olarak oluşturabilir. Bunlardan birini veya hepisini kullanarak ortaya en mükemmel logo çıkarılmalıdır.

İlginizi çekebilir: