Grafik tasarım günümüz teknolojisiyle şekillenen bir meslektir. Yapılan tasarımlar sınırı olmaksınız, tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak sınırlandırılır. Tasarım sektöründe, son zamanların revaçta olan alanı 3D tasarımlardır. Bir tasarımcı için kullandığı program dışında farklı bir programı öğrenmek oldukça kolaydır. İçeriğimizde, tasarım programları ve kullanım alanlarını sizlere açıklayacağız.

Tasarım denildiği zaman aklımıza öncelikle grafik tasarım gelmektedir. Grafik tasarım, görsellik üzerine yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarda, marka veya ürünün alıcıya en iyi şekilde yansıtılması istenmektedir. Grafik tasarım bu denli önemli ve harekete geçirici bir alandır. Müşteriyi veya karşı tarafı ikna etmek için mutlaka grafik tasarıma başvurulur.

Bu gün, dijital veya gerçek hayatta karşımıza birçok tanıtım materyali çıkmaktadır. Dijital ve gerçek ortamda sunulan bu tasarımlar grafik programları sayesinde ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan çalışma tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak şekillenir. Grafik tasarım programları, kullanıcının özgürce ve hayal ettiğini yansıtacak şekilde tasarlandı. Peki ya siz hayal gücünüzü ne kadar kullanabilirsiniz? Tasarım işinde profesyonel veya ilk adımlarınızı atıyor olabilirsiniz. Şimdi size önereceğimiz tasarım programları sayesinde, kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.

Sizin için en iyi tasarım programlarını listeliyoruz.

Corel Draw Tasarım Programı Kullanım Alanı

Corel draw, basılı materyallerin tasarımı için en çok tercih edilen, tasarım programları arasındandır. Kartvizit, broşür, katalog gibi basılı ürünleri tasarlamanın en kolay yolu, Corel Draw kullanmaktadır. Eğer baskılı materyaller üzerinde çalışmalar sunuyorsanız, Corel Draw tercih etmelisiniz. Program arayüz olarak, kolay bir kullanıma sahiptir. Bu kolay kullanımı sayesinde, tasarım sektöründe giriş yapacak tasarımların ilk tasarım programı Corel Draw’dır. Eğer 3D veya dijital çalışmalar sunuyorsanız, Corel Draw isteklerinizi karşılamayacaktır. Kendinize uygun tasarım programını belirlemek için, içeriğimizi sonuna kadar okumalısınız.

Corel Draw Programında Yapılan Tasarımlar

Adobe Illustrator Tasarım Programı

Adobe Illustrator ve Corel Draw arasındaki fark oldukça azdır. Adobe Illustrator,  Corel Draw gibi vector tabanlı çalışmalar için kullanılır. Corel Draw üzerinde yapılan işlemleri aynı şekilde, Illustrator üzerinde yapabilirsiniz. Adobe Illustrator ve Corel Draw arasındaki fark, tamamen çizim yeteneğine bağlıdır. Illustator tasarım programında, kendinize özgün birçok tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tasarımlar, oyun karakterinden birer tabloya kadar dönüşebilir. Adobe Illustrator, daha çok profesyonel tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Basit ara yüzü, her kullanıcı için bulunma bir nimet. Eğer hayal gücünüzü tam anlamıyla yansıtmak istiyorsanız, Adobe Illustrator programını kullanmalısınız.

Adobe Illustrator Programında Yapılan Çalışma Örnekleri

Adobe Photoshop Tasarım Programı

Adobe Photoshop tam anlamıyla, profesyonel bir tasarımcı için hazırlanmıştır. Tasarım programları arasında, kullanımı oldukça zor ve işlevi en fazla olan programdır. Adobe Photoshop yardımıyla, görüntülerde istenmeyenleri kaldırabilir, arkadaşlarınıza şaka yapacak montajlar yapabilirsiniz. Ara yüzünü incelediğiniz zaman birçok tool mevcut. Bu toolların hepsi kullanıma açık ve sizin hayal gücünüze bağlıdır. Photoshop programı, özellikle sosyal medya tasarımlarında sıkça tercih edilmektedir. Tasarımcılar, sosyal medya tasarımlarını photoshop üzerinden yapmaktadır. Eğer baskı tasarımı yapıyorsanız, Photoshop kullanmamanızı öneriyoruz. Adobe Photoshop çalışma mantığından kaynaklı pixel görüntü oluşturmaktadır. Bundan kaynaklı, baskılı ürünlerde photoshop çalışmaları kullanılmaz. Kullanılması durumunda, baskılar kalitesiz olarak çıkacaktır.

Adobe Photoshop Programında Yapılan Çalışma Örnekleri

3DS Max Tasarım Programı

Tasarım alanın zirvesi 3DS Max diyebiliriz. Yeni çıkacak ürün, araç, bina ve sayısız birçok ürün 3DS Max ile modellendirilir. 3D görüntü oluşturması sayesinde, alıcıyı etkilemeniz oldukça kolaydır. Bu programı özel tasarımcılardan, iç mimarlara kadar alanında profesyonel herkes kullanmaktadır. Eğer projenizi en gerçekçi halde sunmak istiyorsanız 3DS Max kullanmalısınız.

3DS Max Programında Yapılan Çalışma Örnekleri

2022 Ücretsiz Tasarım Programları

Yukarıda bulunan tasarım programların çoğu Adobe grubuna bağlı. Biliyoruz ki tasarım programları 2022 dolar kurundan kaynaklı oldukça yüksek. Biz bu durumda, ücretsiz tasarım programlarını yönelmeyi tercih ediyoruz. Ücretsiz tasarım programlarında tam kapsam beklemek tamamen hayal ürünüdür. Ücretsiz olduğu için diğer tasarım programlarına göre oldukça kısıtlıdır. Eğer tasarım sektörüne yeni giriş yaptıysanız ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, tasarım programları ücretsiz olarak sizin işinizi görecektir.

2022 yılında ve gelecekte kullanılabilecek, ücretsiz tasarım programlarını sizler için araştırdık, işte tasarım programları ücretsiz olarak ulaşacağınız programlar.

 1. Canva
  Canva hazır tasarımları sayesinde, istekleriniz hızlı biçimde karşılamaktadır. Hazır tasarımlar dışında kendi hayal gücünüzü kullanarak da tasarımlar oluşturabilirsiniz.
 2. Vectr
  Web ve PC sürümü ile kullanıcılara hizmet sunan Vectr, 2D tasarımlar için oldukça uygundur. Hazır tasarımlarını kullanarak kendinize bir yol belirleyebilirsiniz.
 3. InkScape
  Özellikle web tasarımı alanında kendini geliştirmek isteyen tasarımcılar için üretilmiştir. PC sürümlerini ücretsiz olarak kullanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. SVG formatını benimsediği için ilgili tasarımcılar tarafından kullanılmaktadır.
 4. Krita
  Konsept gerektiren ve özel tasarımcıların vazgeçilmezidir. Çizim tabletleriyle ortaklaşa kullanabilir ve el becerinizi geliştirebilirsiniz.
 5. Gimp
  Photoshop’a olan benzerliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Unix tabanlı bir platform olduğu için kullanımı biraz zorlayıcıdır.
 6. Pixlr
  Fotoğraf sektöründe tasarımsal çalışmalar için Pixlr tercih etmelisiniz. Bulunduğu sektörde en iyi kullanılan tasarım programıdır.

Yukarıda bulunan programlar tasarım alanında ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Sizde tasarımcı olarak bu programları ücretsiz kullanabilirsiniz. Yazımızda tasarım programları kullanım alanlarını ve sizlere sunulan ücretsiz tasarım programlarını derledik. Bu programlar üzerinden yola çıkarak kendi yol haritanızı oluşturabilir ve tasarım alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunların dışında, tabela tasarımları oluşturmak isteyebilirsiniz. İlgili linke tıklayarak tabela modelleri hakkında örnekleri inceleyebilirsiniz.