Tabela tasarımının açıklayıcı, okunabilir ve görsel açıdan dikkat çekici olması, işletmelerin elde edeceği geri dönüşlere pozitif olarak yansıyacaktır. Reklamcılık ve tabela alanındaki gelişmeler ışığında farklı türden birçok modern tabela tasarımı ortaya çıkmaya başlamıştır. Her ne kadar tercih edilebilir olsa da, yüz yıllardır kullanılan karton tabela baskıları artık yerini daha modern tabelalara bırakmaktadır. Buna dayanarak, yeni bir tabela baskı yaptıracak veya mevcut tabelasını yenileyecek işletme sahipleri sık sık “Tabela tasarımı nasıl yapılır?“, “İyi bir tabela nasıl olmalı?” benzeri araştırmalar yapmaktadır.

Tabela tasarımı nasıl olmalı?
Tabela tasarımı nasıl olmalı?

Tabela tasarımı yapmak için öncelikle ya tasarım alanında uzman kişi ve kuruluşlardan destek almalı, ya da tasarım yeteneğinizden emin olmalısınız. Tabela baskı işlemlerine geçmeden önce işletmenizi yansıtan, uygun türden dikkat çekici bir tasarımın ortaya konulması gerekir. Tasarımın iyi bir tabela için önemi olduğu kadar aynı zamanda tabelanın yansıtacağı bilgiler, kullanılacak sözcükler veya logolar, amaca uygunluğu da önemlidir. Öncelikle, tabelanın neye hizmet edeceğini ve özellikle ne için tasarlanacağını bilmeniz gerekir. İşletmenizi daha kolay bulunabilecek bir görünüme kavuşturan tabelalardan, müşterilerinizin dikkatini çekip onları işletmenize davet edebilecek tabelalara dek amacına uygun bir planlama yapmanız yarar sağlayacaktır. Peki tabelanın önemi nedir? Tabela türleri nedir, tabela seçimi nasıl yapılır?

Tabelanın Önemi Nedir? Tabela Neden Kullanılmalı?

Bir işletmeyi daha tanınır ve daha ilgi çekici kılan en önemli etken tabeladır. Zira dükkan veya ofis dışında bulunan bu tabelalar, işletmenin amacını ve adını dışarıdaki potansiyel müşterilere sunabileceği ilk noktadır. Tabela, işletme için adeta bir reklam özelliği taşımaktadır. Tabela üzerinde kullanılacak simgeler, sözcükler ve görseller; işletmenin reklamını dışarıdaki müşteri kitlesine doğru bir şekilde yapabilmesi için yarar sağlar. Bu nedenle tabela, işletmeler ve dükkanlar için önemli görülmektedir. Tabela tasarımı yapılmadan önce şu soruların yanıtları verilmeli, planlama bu soruların yanıtlarına göre başlatılmalıdır;

 • Tabela tasarımı neyi hedefliyor? (Örneğin bu hedef işletmenin bulunmasını sağlamak veya müşteri çekmek olabilir.)
 • Tasarımda yer almasını istediğiniz detaylar neler? (Bazı sektörler ve firmalar için tabelanın sadece bir logo olması yeterliyken, bazı sektörler ve firmalar için bolca detay vermek gerekebilir. Örneğin bir telefon tamircisinin tabelasına göz atalım; Muhtemelen yer alacak detaylar telefon tamiri, ses sorunları, Wi-Fi sorunları, ekran değişimi, batarya değişimi benzeri detaylar olacaktır.)
 • Tabela ne tür bir tabela olacak? (Tabelaların çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu türler işletmeye, verilecek detaylara veya tercihlere göre değişiklik gösterebilir. Tabela türlerini aşağıdaki başlıkta görüntüleyebilirsiniz.)

Tüm sorular için bir yanıt hazırladıysanız, tasarımcıların ve baskı tabela alabileceğiniz Nano Reklamcılık Tabela Baskı gibi firmaların size tam aradığınız şekilde yardımcı olması biraz daha kolaylaşmış olacaktır. Sizin yapacağınız planlamaların, tercihlerin ve işletme detaylarınızın yanı sıra Nano Reklamcılık gibi güvenilir, alanında uzman firmalarla çalışmak; profesyonel bir sonuç almak için önemli ölçüde yarar sağlayacaktır.

Tabela Türleri Neler? Türlere Göre Tabela Tasarımı

Tabela türleri krom paslanmaz tabela, kompozit oyma tabela, pleksi tabela, çatı tabelası, totem-pilon tabela, vinil germe tabela, eczane tabelası, apartman tabelası ve son olarak strafor (köpük) tabela olmak üzere 9 ayrı hizmet başlığında incelenebilir. Her tabela türünün birbirinden farklı işlevleri ve görünümleri bulunabilmektedir. Tabela tasarımı için tabela türü seçimi yaparken, Nano Reklamcılık ile görüşerek size ve işletmenize en uygun türü bulmanız mümkündür. Tabela hizmeti almadan önce, hangi tabelanın ne işe yaradığını ve nerelerde kullanıldığını bilmeniz yararlı olacaktır.

 1. Krom paslanmaz tabela; Bu tabela türü, krom kutu harf tabela olarak da bilinmektedir. Paslanmaz krom malzemelerden üretilmiş, tercihe bağlı olarak ışıklandırmalı üretilebilen tabela türüdür. Tasarım ve stil açısından iç ve dış mekana uygun, göz alıcı tabelalardan biridir.
 2. Kompozit oyma tabela; Kompozit tabela ise alüminyum, çelik, pleksi gibi malzemelerden üretilmiş paslanmaz harflerin oyulması ile birlikte ortaya çıkarılan tabela tasarım türüdür. Dirençli ve iklim koşullarına dayanıklı tabelalardandır.
 3. Pleksi tabela; Bu tabelalar, kalınlıkları 1 milimetreden başlayıp 50 milimetreye kadar değişebilen döküm levhalardan üretilmektedir. Tıpkı kompozit oyma tabela gibi dayanıklılık açısından sıklıkla tercih edilir.
 4. Çatı tabelası; Adından da mantık kurulabileceği üzere, işletmelerin, binaların veya ofislerin çatı katında uzaktan dahi dikkat çekebilmek üzere hazırlanan büyük çaplı tabela türlerinden biri çatı tabelalarıdır.
 5. Totem-Pilon tabela; Totem – Pilon tabela türlerini ise reklama dayalı, hizmet veya markaları yansıtan tabela tanımıyla açıklamak mümkündür. Totem tabelalarda genelde tek bir firmanın çeşitli hizmetleri ve ürünleri yer alır. Pilon tabelalarda ise birden fazla marka, firma veya isim yer alabilmektedir.
 6. Vinil germe tabela; Neredeyse her yerde görülebilen branda tabelaları ifade etmektedir. Üzerine marka, hizmet veya ürün baskısı yapılmış brandaların profil içerisine sıkı bir biçimde dört köşeden gerilmesiyle birlikte bu tabela türü oluşturulur.
 7. Eczane tabelası; Eczaneler için özel üretilen bu tabela türünde uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Örneğin kırmızı alanın büyüklük ölçülerinin 300 x 70 cm olması, beyaz alanın 225 x 80 cm olması veya eczane isminin yüksekliğinin 14 cm olması gibi kurallar eczane tabelası kurallarına örnek verilebilir.
 8. Apartman Tabelası; Apartman tabelaları, farklı malzemelerden üretilebilmekte ve birbirinden farklı türlerde olabilmektedir. Apartman isimlikleri, numaralar gibi alanlarda tercihlere göre özel olarak üretilen apartman tabelaları kullanılmaktadır.
 9. Strafor (Köpük) tabela; Köpük malzemeye sahip olan bu tabela türünün genel olarak iç mekanlarda kullanıldığı görülmektedir. Strafor köpük tabelaların malzemesi dolayısıyla sadece iç mekana uygun olduğu düşünülse de dış mekanlarda bu tabela türüne sık sık rastlanabilmektedir.

Bunların dışında, daha önce uygulamış olduğumuz tabela ürünlerimizi, tabela örnekleri yazımızda inceleyebilirsiniz. Linke tıklayın ve örnekleri inceleyin.