Grafik tasarımda en çok kullanılan renkler hakkında tasarımcıların ve tasarım yaptırmak isteyenlerin bilgi sahibi olması gerekiyor.

Tasarımlar, insanların ruh halini güzelleştirerek onların daha iyi hissetmesini sağlayabiliyor. Bazı tasarımlar vardır ki birey, bir anda kendini meyve bahçesinin içerisinde bulabilir. Bazı tasarımlar da kişiyi zorlu arazi koşullarında cesurca sürüş yapan bir sürücüye çevirebilir. Özetle tasarımlar, insanın hayal gücünü geliştiren şeyler. Bundan dolayı tasarım yaparken etkili renkler kullanmak ve tasarımları doğru bir şekilde yerleştirmek gerekiyor. Tasarımlar ne kadar kaliteli olursa o kadar büyük kitleye ulaşmak mümkün hale gelir.

Tasarımda En Çok Kullanılan Renkler Hangileri?

Mavi

Sıklıkla tercih edilen renklerden birisi olan mavi, üç ana renkten birisi olarak bizleri karşılıyor. Üç ana renk kırmızı, yeşil ve mavi olmakta. Mavi renk daha çok hayatı temsil ettiği için sağlıklı yaşam tarzı çalışmalarda tercih ediliyor. Mavi, psikolojide mutluluğu temsil ediyor. Gökyüzü, gökyüzünün güneşli havalarda denize yansıması, bazı bayraklar, giysiler ve tabelalar gibi pek çok alanda bu renge rastlanır.

Kırmızı

Kırmızı, kızıl veya al, RGB’nin ana renklerinden birisi. Gökkuşağı, ateş ve çikolata kutusu gibi alanlarda kırmızı renge rastlanır. Bu renk özellikle yiyecek ve içeceklerde sıklıkla tercih edilir. Bunun sebebi bu rengin iştah açıcı olması. Pek çok gıda markasının reklamında da kırmızı renk ağırlıklı çalışmalara rastlamış olmalısınız.

Yeşil

Yeşil, RGB’nin ana renklerinden birisi olan ve doğayı temsil eden bir renk. Bitki örtüsünde sıklıkla rastlanan bu renk özellikle doğa ve yaşam ile alakalı tasarım çalışmalarında rastlanır. Yani tasarımda en çok kullanılan renkler arasında yer alan yeşil, doğanın rengi olarak grafik tasarımda kendine yer verir.

Beyaz

Ak veya beyaz, tüm renklerin karışımı bir renk. Pek çok alanda kullanılan bu renk genellikle arka planlarda bulunsa da tasarımlarda yazı yazmak için de kullanılıyor.

tasarımda en çok kullanılan renkler

Siyah

Rengin tamamını içine çektiği için siyah olarak adlandırılan bu renk güç, gizem ve otorite gibi anlamlara yer veriyor. Tasarımlarda daha çok elit tabelalarda görülüyor.

Sarı

Sarı, pek çok ambalajda kendine yer veren bir renk. Cips paketi, çikolata, şeker ve bu gibi eğlenceli paketlerde kendine yer veren sarı zihinsel parlaklığı ve sevgiyi temsil ediyor.

Turuncu

Meyve ve sebze gibi paketlerde karşımıza çıkan turuncu, tasarımda en çok kullanılan renkler arasında kendine yer buluyor. Tasarım alanında en çok gıda sektöründe görülen bir renk.

Kahverengi

Boz veya kahverengi, daha çok tabelalarda tarihi bir yeri belirtirken kullanılıyor olsa da bazı grafik tasarım projelerinde de kendine yer veren bir renk. RGB içerisinde kırmızı ve yeşil rengi içerisine alan bu renk CMYK içerisinde eflatun, sarı ve siyah renklerin karışımından oluşuyor. Kahverenginin ismi kahveden geliyor. Kahveden önce ise fındıki yani fındık rengi adına sahipti.

Mor

Mor, tasarımda en çok kullanılan renkler arasında en kısa dalga boyuna sahip bir renk. Maviye yakın olan bu renk, aynı zamanda yüksek frekansa sahip olurken soğuk renkler arasında yer alıyor. Morun karşıt rengi sarı olarak bulunuyor. Pek çok alanda kullanılan mor renk daha çok mobilya ve temizlik sektöründe kullanılıyor.

Pembe

Pembe, kırmızı ve beyaz rengin karışımından oluşan bir renk. Bu renk, özellikle temizlik maddelerinin ambalajlarında sıklıkla kullanılıyor. Bunun yanı sıra sinema, kuaför, güzellik salonu ve masaj salonu gibi alanlarda da pembe ağırlıklı çalışmalara rastlanabiliyor.