Tasarımcılar için renk paletleri sitesi bulunuyor. Bu siteler, tasarım geliştirmek isteyenlere çeşitli renk önerileri vermekte.

Tasarımcı olma yolunda ilerleyenler veya tasarımcı olup renklerin uyumlu bir şekilde görünmesini isteyenlerin uygulaması gerektiği adım uyumlu olan renkleri bir arada kullanmak. Renk uyumluluğu, kullanıcıların tasarıma hayran kalmasına neden olur. Artık pek çok renk paleti sitesi bulunduğu için bu siteler sayesinde bilgi sahibi olunabiliyor.

Renklerin Önemi

Renkler, tasarımda büyük bir öneme sahip. Aslına bakarsak renkler olmasa tasarımlar şekillerden ibaret olur. Şekillere canlılık veren şey renkler oluyor. Bununla beraber renklerin de birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Mesela iki renk birbiri ile uyumlu olmazsa o tasarım, kötü karşılanabilir. Mesela sarı renkli arka plana sahip bir tasarımda beyaz renkli bir yazı kullanıldığında bu yazının okunması zor olur ama siyah renkli yazı çok rahat okunur. Bu gibi detaylara özen gösterilmeli.

Tasarımcılar için Renk Paletleri Sitesi

Adobe Color

Adobe Color, en çok kullanılan renk paletleri sitesinde bir numara olarak yer alıyor. Adobe, bilindiği üzere tasarımcıların tercih etmiş olduğu bir yer. Bununla beraber firma, tasarımcılar için böyle bir imkanı da veriyor. Sitede yer alan araçta kullanıcı, renk seçerek o renge uygun birden fazla renk seçeneği ile karşılaşıyor. Web sitesi geliştirme, tabela düzenleme veya afiş hazırlama gibi pek çok amaç için bu yöntemden yararlanılabilir.

Sitenin bir diğer özelliği keşfetme sisteminin yer alması. Kullanıcılar, farklı renk paletleri önerileri alarak bu renkler arasında seçim yapabiliyor. Bunun yanı sıra trend menüsü de mevcut. Trend menüsü ise yakın zamanda yükselişe geçen renklerin yer aldığı bir kısım.

Color Hunt

Tasarımcılar için renk paletleri sitesi arasında yer alan Color Hunt, verdiği çeşitli palet fikirleri ile ön plana çıkmakta. Bu site, kullanıcılara renk paletleri önerileri veriyor. Yeni, popüler, rastgele ve koleksiyon sekmeleri arasından seçim yapılabiliyor. Ayrıca sitede kategoriler de yer alıyor. Kategoriler arasından renk paletleri seçilebilir ve kullanılabilir.

COLOURlovers

Kullanıcıların kendi renk paletlerini üretebileceği bir ortama ev sahipliği yapan COLOURlovers, pek çok fikir veren ve bu fikirleri kullanıcı etkileşimleri ile birleştiren bir web sitesi. Tasarımcılar, kendi renk paleti önerilerini diğer insanlarla paylaşarak bu şekilde meslektaşlarına fayda sağlayabilirken aynı zamanda sitede blog yazıları da bulunuyor. Blog yazılarının amacı, renkler hakkında çeşitli bilgiler almak.

Sitede öne çıkan özelliklerden birisi de renk beğenme imkanının olması. 1.5 milyonun üzerinde hayranı bulunan bu uygulama, renk paletlerinin ve renklerin yanı sıra bu renklerin beğenilmesine de imkan tanıyan bir platform. Bu sayede insanlar, en çok beğenilen renkleri ve renk paletlerini öğrenebiliyor.

Color Palettes

Tasarımcılar için renk paletleri sitesi arasında Color Palettes sitesi de bulunmakta. Bu site, sunduğu pek çok palet fikri ile birlikte palet için örnek görsele de yer veriyor. Yani kullanıcılar hem görsele sahip oluyor hem de görseldeki renkleri alabiliyor. Bu da karşılaştırma yapabilmeyi mümkün kılıyor. Sitenin bir diğer özelliği renk paleti kategorileri arasından seçim yapılabiliyor oluşu.

Paletton

Adobe Color gibi sunduğu araç ile kendi adından söz ettiren bu uygulama, kullanıcıların kendi renk paletlerini üretmesine izin veriyor. Tasarımcılar için renk paletleri sitesi arasında öne çıkmasıyla bilinen Paletton aracında sol tarafta ayar yapma kısmı yer alırken sağ tarafta renk paleti öne çıkıyor. Bu şekilde etkili bir renk düzeni üretilebiliyor.