Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bu başlık altında bu sorunun cevabını 7 alt başlıkta veriyor olacağız.

Grafik tasarım, pek çok kişinin severek gerçekleştirmiş olduğu bir iş. Tasarım yapmak eğlencelidir. Çünkü hayal dünyasını ortaya çıkarır. Bir tasarımcı, istediği tasarımı yaparak kafasına göre ortaya güzel bir sonuç koyabilir. Günümüze kadar pek çok tasarım ortaya çıktı. Tasarımlar, yıldan yıla değişiyor ve daha iyileriyle karşımıza çıkıyor. Bir kişi, grafik tasarım ile uğraşırken bazı detaylara özen göstermeli. Sizler için bu detayları madde madde anlattık.

Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Planlama

Tasarım işiyle uğraşırken yapılması gereken şeylerden birisi planlama yapmak. Bir işe girmeden önce o işi planlamak gerekir. Eğer plansız bir şekilde işe girilirse pek çok problem ile karşı karşıya kalınır. Örneğin işin nasıl yapılacağı karıştırılır ve bu da zaman kaybı sağlar. Kısa sürede bitecek olan iş daha uzun sürede tamamlanır. Bundan dolayı en iyi şekilde planlama yapılması gerekir.

Tema Belirleme

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında tema belirleme de yer alıyor. Yapılacak olan işe göre en iyi temanın belirlenmesi gerekir. Örneğin bir araba kiralama şirketi için logo tasarlanacak olsun. Hemen uygun temanın nasıl olacağı belirlenmeli. Çizilen taslak üzerinden logo tasarlanmaya başlanmalı.

Renk Seçimi

Renk seçimi, tema belirledikten sonra önemsenmesi gereken bir detay. Aynı örnek üzerinden gidelim. Araba kiralama şirketi için en çok tercih edilen renklerden birisi mavi. Mavi ve beyaz renk logoda genel olarak yer bulabilir. Tabii özgünlük açısından farklı renklerin de kullanılması ve bu renklerin birbirleriyle uyumlu olması gerekir. Şunu ifade edelim ki sadelik genel olarak daha iyi olur.

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Şekilleri ve Simgeleri Ayarlama

Kullanıcıların bilmesi gerektiği daha pek çok şey var. Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında kullanılacak olan simgeleri ve şekilleri belirleme bulunuyor. Bu nesneler logonun temasına uygun bir şekilde seçilmeli. Araba kiralama şirketi için araba simgesi, İngiliz anahtarı veya garaj gibi simgeler güzel bir duruş sergiler. Bu gibi nesneler sayesinde araç kiralama şirketi daha iyi tanınır.

Nesneleri Yerleştirme

İnsanların önemsemesi gerektiği bir diğer şey nesnelerin güzel bir şekilde yerleştirilmesi. Seçilen her bir nesne logonun belirlenen konumuna güzel bir şekilde yerleştirilmeli. Bu şekilde nesneler, logo üzerinde harika bir duruş sergiler. Örneğin garaj simgesinin içinde önden bakış açısıyla araba bulunabilir. Altında da firma ismi yer alabilir. Bu, ortaya güzel bir logo çalışması koyar.

Son Rötuşlar

Tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında son rötuşlar da yer almakta. Rötuş işlemi, bir çalışmanın son dokunuşları olarak açıklanabilir. Bazı eksikliklerin olup olmadığının tespit edilmesi için bu çalışmanın güzel bir şekilde yapılması lazım.

Örneğin araba kiralama firması üzerinden devam edelim. Garaj ve araba simgesine yer verilmişti. Burada bir hata dikkat çekiyor. O da arabanın garajın dışına çıkması. Hemen bu hata düzeltilir ve araba, daha estetik bir duruş sergileyerek logonun zarifliğini arttırır. Bu gibi teknik detaylara özen gösterilmesi gerekiyor ki ortaya harika sonuçlar çıksın.

Genel Kontrol

Son olarak genel kontrollerin yapılması gerekir. Genel denetim sonucunda logonun hazır olup olmadığı tespit edilmeli. Bu durum, yapılan işin daha güzel olmasına katkıda bulunur. Eğer müşteriler için logo tasarım yapılıyor ise bu duruma ekstra özen gösterilmeli ki müşteriler arasında daha itibarlı bir firma olunabilsin.