Renk seçimi, markanızın kuruluş hikayesine ve yaratmak istediğiniz etkiye göre değişiklik göstermektedir. Her renk seçimi, bir ifadeye bedeldir. Bu ifadeler, bilinçaltında gerçekleşmektedir. Renkler, toplumda her zaman etki sahibi olmuştur, özellikle uluslararası firmalar bu seçimlere dikkat etmişlerdir. Bu size gerçek dışı gelebilir fakat bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İsterseniz birkaç hayattan örnekle devam edelim.

Bu örnekler, dünya genelinde hizmet sağlayan yemek firmaları olacak. Hepsinin bir hikayesi ve logosu mevcut. Fakat renklerin hikayesini daha önce duydunuz mu? Şimdi size üç farklı marka söyleyeceğim. Burger King, MC Donalds ve KFC, bu markaların ortak yönleri bir restoran zinciri olmalarıdır. Hepsi aynı kategoride hizmet verirken sadece lezzetleri farklıdır. Bizi ilgilendiren kısma gelelim. Bu üç markanın, tabela renklerini düşünün. Aklınıza direk kırmızı renk düşecektir. Bu kadar büyük firmaların neden aynı rengi kullandığını düşünün. Normalde, kopyacı olarak anılmamak için farklı renkler kullanılması beklenir. Onlar için insan psikolojisi daha önemli olduğu için aynı renkleri kullanmaktadırlar. Neden kırmızı renk kullanılıyor? Kırmızı renk, birçok alanda etkili. Öncelikle, dikkat çekici olması, iştah arttırıcı olması ve genel olarak, baskınlık kurabiliyor olmasıdır.

Gördüğünüz gibi renkler oldukça önemlidir. Biz görmesek bile tabela renk seçimi de oldukça önemlidir. Peki ya, tabelalarda hangi renkler kullanılmalı? Bunun için birçok etken mevcut. Markanın hizmet ettiği sektör, hikayesi ve amacı. Bunlar başlıca etkenlerdir. Öncelikle renklerin anlamını ve nelere yol açacağını öğrenmelisiniz. Daha sonra markanız ve tabelanız için renk seçiminde bulunabilirsiniz.

Reklam Çalışmalarınız İçin Şimdi Teklif Alın!

Renkler ve Anlamları!

Yukarıda belirttiğimiz gibi renklerin anlamını bilmeniz gerekmektedir. Tabii iş bu kadarla bitmiyor. Daha çok detayı mevcut, şimdilik renkler ve anlamlarını ele alalım. İlerleyen günlerde, farklı detaylarını da sizlere aktaracağız. Şimdi renkler ve anlamlarını öğrenme zamanı;

  • Kırmızı

Kırmızı her zaman dikkat çekici bir renktir. Kullanım alanı fark etmeksizin, her yerde kullanılabilir. Duyurular, dikkat çekici kampanyalar, logolarınızda vs. bu alanlarda kullanılabilir. Bilmeniz gereken önemli bir nokta var. Kırmızı renk, çok yoğun ve göz yorucu bir renktir. Bundan kaynaklı, kırmızı renk aşırı kullanımda ters etki yapmaktadır. Bunun için profesyonel kişilerden yardım alın ve aşırıya kaçmayın.

  • Beyaz

Beyaz renk, kendi gibi sadeliği temsil eder. Ferah yapısıyla özellikle, arka fonlarda kullanılabilir. Genel olarak ön planda değil arka planda kalsa bile, ön planın daha rahat okunmasını sağlar. Eğer, kullanıcıyı hızlı etkilemek ve sade bir mesaj vermek isterseniz, beyaz renk tercih edebilirsiniz.

  • Kahverengi

Kahverengi, markaların bir numaralı silahıdır. İmaj, görüntü düzeni ve güvenilirlik sağlamak için bu renk kullanılmaktadır. Satış odaklı tasarımlarda bu renklerin kullanılması önerilmemektedir. Yukarıda belirtilen farklı renkler tercih edilmelidir.

  • Turuncu

Turuncu, son zamanlarda sıkça kullanılmakta. Özellik e-ticaret sitelerin. Turuncu, birlik beraberlik ve herkesi kapsadığını belirten bir renktir. Aynı zamanda insanları etkilemek için “satın al” kısımları turuncu olarak kullanılabilir. Enerjisi bol olan bir renk olduğu için sosyal mesajlarda sıkça tercih edilmektedir.

  • Sarı

Sarı, gündelik hayatımızda sürekli karşımıza çıkar. Sarı, bize geçiciliği anımsatır ve bağlılık olmamasını sağlar. Anlık dikkat çekici olmasıyla, sokak kampanyalarında sıkça tercih edilmektedir. Taksi ve otobüslerde bulunan sarı renk, anlık olarak dikkat çekilmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Sarı, özgüvenli ve dikkat çekici olduğu için kısa süreli reklam çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

  • Pembe

Toplumda olduğu gibi bilinçaltında kadını rengidir. Kadınlara yönelik kampanyalarda pembe renk kullanabilirsiniz. Pembe renk, verdiği rahatlık hissiyle, karşı tarafı daha rahat etkilemenizi sağlar. Örnek verecek olursak, https://pembeteknoloji.com.tr/ adresini inceleyebilirsiniz. Kadınlara özel oluşu ve pembe renklerin ağırlıklı oluşunu görebilirsiniz.

  • Mor

Mor, kısa süreli ve anlık kampanyalar için uygun değildir. Mor renk, uzun planı ve imaj yaratmak isteyenlerin rengidir. Getir projesini inceleyin ve mor rengin etkisini görün. Buradan https://pazarlamasyon.com/ilklerin-uygulamasi-getirin-hikayesi/ incelemenizi yapabilirsiniz.

  • Yeşil

Yeşil, diğer renklere göre oldukça etkilidir. Bu etkinin sebebi, çok yönlü olmasından kaynaklı. Sıcak bir renk oluşu, davetkar, sağlık, çevre ve güven hissi veren bir renk olmasıyla son buluyor. Sizde amacınıza göre, yerinde yeşili kullanabilirsiniz.

  • Mavi

Tek başına güven olarak belirtilir. O kadar iddialı bir renk ki, kullanımı oldukça zordur. Maviyi tek başına kullanmak yerine, lacivert tonlarını kullanmanız daha yaralı olacaktır. Okunabilirlik açısında daha iyi olacaktır.

  • Siyah

Tek başına kullanmak oldukça zordur. Vurgu yapmak için farklı renklerle kombinasyon yapılabilir. Özellikle beyaz renk üzeri siyah kullanmak, fazlaca dikkat çekicidi

Yukarıda belirtilen renklerin hikayelerini görmüş oldunuz. Tonları da, aynı etkileri sunmaktadır. Logo ve kampanyalarınız için renk seçimi çok önemlidir. Karşı tarafa vereceğiniz mesaja göre yukarıdan renk seçmeniz, sizin için yararlı olacaktır. Tabela renk seçimlerinde yukarıda belirtilen etkiler geçelidir. Seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

renklerveanlamlari
renkler ve anlamlari