Tabela seçiminde dikkat etmeniz gerekenler neler? Gelin bu ipucunda sizlere tabela alırken nelere önem göstermeniz gerektiğini açıklayalım.

Bir mağaza açılırken o mağazanın alması gerektiği en kritik ürünlerden birisi tabela olarak karşımıza çıkıyor. Tabela, müşterilerin ilgisini çekmek ve o mağazanın daha çok gelir elde etmesini sağlamak adına en iyi şekilde tercih edilmeli ki mağazanın elde ettiği kâr yükselsin. Bir mağaza, aldığı tabelaya ne kadar önem gösterirse bu durum mağazanın yararına olur. Bundan dolayı mağaza, eğitim kurumu veya restoran gibi herhangi bir kurum için tabela alırken bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor.

Tabela Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tabela seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi renk seçimi olmakta. Renklerin birbirleriyle uyumu harika olmalı. Renkler, ne kadar uyumlu olursa tabelalar o kadar güzel görünür. Bu olay müşterilerin tabelaya olan bakış açısını değiştirir. Tabela uyumu demek daha çok müşteri çekmek demek. Örneğin siyah arka plan rengi üzerine sarı ve kırmızı renkli yazılar tercih edilebilir. Bir diğer örnek mavi ve beyaz rengin birlikte kullanılması. Özetle tabela tasarımında renklere önem göstermek gerekir.

Tabela seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında bütçe belirlemek yer alıyor. Şok bir durum ile karşılaşmamak adına öncelikli olarak bütçeyi iyi ayarlamak gerekir. Bunun için alınacak olan tabela için fiyat bilgisi alınmalı ve hesap yapılmalı. Ardından bir bütçe belirlenmeli ve firma ile anlaşma sağlanmalı. Şirket, bütçeye uygun bir şekilde teklif sunacaktır.

Tabela seçiminde dikkat etmeniz gerekenler

Tabela hazırlarken önemsenmesi gereken durumlardan birisi de tasarım. Şekiller ve renkler, aslına bakarsak hayatımızın her alanında var. Biz neye bakarsak bakalım orada bir şekil ve renk görüyoruz. Şekiller ve renkler ahenk içerisinde bir araya gelerek güzel bir görünüm oluşturuyor. Grafik tasarım da tam da bu noktada doğan bir şey. Tabela hazırlarken renklerin yanı sıra grafiklerin de önemi var. Bir tabelada grafikler ne kadar özenli hazırlanır ise müşterilerin de o kadar çok ilgisini çeker.

Tabela seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında tabelanın hangi cephede ve ne tarafta bulunduğu. Tabela için gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra sıra tabelayı yerleştirmeye geliyor. Bu doğrultuda firmanın tabelayı nereye yerleştirmek istediğini iyi belirlemesi gerekiyor. Özellikle insanların en çok geçtiği bir cepheye koymak büyük avantaj sağlar. Bir binanın genellikle 4 cephesi bulunur. Ön cephe ise insanların geçtiği nokta olur. Bu tarafta en doğru konuma tabela yerleştirmek gerekir. Buna ek olarak eğer mağaza henüz kurulmadıysa mağazanın da işlek bir yolda olmasını tavsiye ederiz.

Tabela seçiminde önemsenmesi gereken bir diğer unsur tabelanın dayanıklılığı ve tabelanın dikildiği yer. Tabela seçerken kaliteli malzemelerden üretilmiş olan tabelalara yer verilmeli. Tabela kalitesi ne kadar yüksek olursa tabela, o kadar uzun ömürlü olur ve zorlu hava koşullarına da rahatlıkla dayanır. Ayrıca tabela dikimi veya yerleştirme sırasında tabelanın sağlam bir şekilde oturtulması gerekir. Bu sayede bir kazanın önüne geçilir.

Seçim, önemli bir karar. Bundan dolayı tabela seçiminde dikkat etmeniz gerekenler arasında boyut da yer alıyor. Özellikle çatı tabelası tercihinde bulunanlar binanın üst kısmına tabela yerleştirirken tasarımı en uygun şekilde belirlemeli. Tabeladaki harfler yeterli büyüklüğe ulaştığında yoldan geçen birinin çatıdaki yazıyı rahatlıkla okuması gerekir. Tabela şirketleri, buna özen gösterse de tasarım seçerken kurumsal müşterinin de buna dikkat etmesi gerekiyor.