Bir işletmenin temel ihtiyaçları arasında özellikle tanıtıma binaen tabela ilk sırada yer alan uygulamalardan birisidir. Ancak bu uygulama yapılırken, işletmenin türüne, bütçesine, boyutuna, konumuna veya tanıtımın hedefine bağlı olarak değişen tabela modelleri arasında seçim yapmak daha önemlidir. Çünkü doğru bir model seçimi yapmak, tabelanın gerçekten ilgi çekici ve hedefe doğru mesajı veren bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Sizin için tabela modelleri tasarlarken firmamız tarafından da mutlaka öncelikle keşif çalışması gerçekleştirilir. Bu çalışma sırasında sahip olduğumuz tecrübe ve yılların birikimiyle işletmeniz için en uygun modelin seçilmesi açısından farklı alternatifler düşünülerek, iyi bir bütçe planlaması ile tasarım aşamasına geçilir. Öyle ki tasarım aşamasında alınan ölçüler ile birlikte bilgisayar üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde de en doğru sonuç, en doğru renkler ve malzemeler ile elde edilir.

Günümüzde tabela modelleri birçok farklı malzemenin kullanılabilmesi ve teknolojinin sunduğu imkanlar ile değişen üretim sistemlerinin kullanılabilmesi sayesinde çok geniş bir çerçeveye yayılmıştır. Bu çerçeve içerisinde sadece bir liste olarak sayılması gerekirse;

  • Ahşap ve eskitme tabelalar
  • Totem/pilon tabela
  • Kompozit ve alüminyum tabelalar
  • Pleksi ve vinil tabelalar
  • Krom kutu harf tabela ve kutu harf tabela
  • Çatı tabelası
  • Işıklı/ışıksız tabelalar
  • Eczane tabelası
  • Yönlendirme ve uyarı tabelaları gibi birçok çeşit yer almaktadır.

Her tabela modeli ayrı bir malzeme ve ayrı bir tasarım özelliği barındırmak ile birlikte aslında işletmeniz için karar verebilmeniz açısından sizde önceden bu sistemler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle içerik genelinde sizlere her tabela modeli hakkında kısa bilgiler vererek, faydalı bir rehber oluşturmaya çalışacağız.

Ahşap Ve Eskitme Tabelalar

Her noktada olduğu gibi ahşap tabela uygulamalarında da seçilebilecek en zarif ve nitelikli malzemeler arasında yer alır. Bu tabelaların uygulanabilmesi için günümüzde çınar, çam, kestane, meşe veya köknar gibi birçok farklı ağaç çeşidi kullanılabilir. Değişen ağaçlar değişen renk görünümleri ve karakteristik yapıları ile işletmelere göre en uygun şekilde seçilerek tasarım işlemlerine alınabilir. 

Ahşap tabela tasarımlarında seçilen ahşabın türüne bağlı olarak iyi bir görünüm elde edilebilmesi için özel cihazlarda doğru malzemeler kullanılarak ahşap korunaklı ve üzerinde işlem yapılacak bir hale getirilir. Bu tabelalarda bazen kutu harfler kullanması bazen üst kısımda ışıklandırmalar, renklendirmeler veya gravür oyma gibi işlemler gerçekleştirilmesi gibi yöntemler ile tabela uygulamaları elde edilebilir. Ahşap tabela genellikle restoranlar ve gıda işletmeleri tarafından seçilse de bir gayrimenkul şirketi, kozmetik mağazası veya bir giyim mağazası tarafından da tercih edilebilir.

Bugün farklı malzemelerin kullanılması yani özel boyalar ve yöntemlerin kullanılması sayesinde ahşap tabelalarda eskitme tabela yöntemlerinin uygulanması da mümkün olmaktadır. Eskitme tabelalar özellikle bu tarz hizmetlere veya ürünlere sahip olan giyim mağazaları, restoranlar ya da kafeteryalar gibi işletmeler tarafından çok sık talep edilmektedir. Uygulamada genellikle ahşap malzeme üzerinde eskitme çalışmaları yapılarak, daha retro görüntüler sağlanmaktadır.

Krom Kutu Harf Tabela Ve Kutu Harf Tabela

Krom paslanmaz tabela veya Kutu harfler son yıllarda özel kesim makineleri sayesinde pratik bir şekilde elde edilen ve birçok farklı alanda hem tabela tasarımı hem de iç mekan tanıtım tasarımları için kullanılan ürünlerdir. Harfler genellikle strafor adı verilen malzeme ile üretilen bir yapıya sahip olsa da daha özel tasarımlarda krom kutu harf, ahşap kutu harf veya pleksiglas kutu harf gibi örnekler de yer almaktadır. 

Krom kutu harf tabela, kutu harf tasarımlarında özellikle tabela için en önemli örneklerden birisidir. Temel özelliği içeriğinde yapılabilen ışıklandırma, istenilen tüm renklerin kullanılabilmesi, harf boyutlarının değişen ebatlarda uygulanabilmesi gibi ayrıntılar olduğu için tabelaya ekstra güç ve ekstra estetik katma şansı sunmasıdır. Bu sayede de özellikle krom kutu harfler büyük şirketler, markalar, oteller, holdingler, mobilya firmaları gibi birçok farklı noktada gold veya silver gibi tercihlerle ya da tamamen renkli olarak seçilmektedir.

Kutu harf tabela denildiğinde akla gelen diğer önemli örneklerden biri olan strafor ise sadece tabela tasarımı değil aslında fuar veya stand tasarımlarında da tercih edilmektedir. İstenilen tüm harf yükseklikleri ve değişen geometrik şekiller ile birlikte elde edilen harfler değişen birleşimler ile yine ahşap, plexiglass, metal veya cam tabanlar üzerinde tabela haline gelebilmektedir.

Totem/Pilon Tabela Sistemleri

Totemler, günümüzün en önemli tabela sistemleri arasında yer alırken, bilhassa dev şirketlerin, alışveriş merkezlerinin, büyük restoranların ya da markaların özellikle tercih ettiği tabela çeşitleridir. Çünkü bu tür tabelalar çok uzak noktalardan dahi dikkat çekici bir yapıya sahip olarak, marka ya da işletme için önemli avantajlar sağlamaktadır. Genellikle markanın isminin yalın olarak kullanılması veya sadece logonun yer alması gibi standart tasarımlar ile hazırlanan bu tabelalar, büyük alana sahip veya giriş kısmı çok geniş yapılı işletmeler tarafından seçilmektedir.

Totem tabela, fark yaratan bir yapıya sahip olması ile birlikte kaliteli malzemenin kullanılması sayesinde alüminyum kompozit, kutu harf ya da ışıklı/ışıksız tabela modelleri ile değişen birçok noktada uygulanabilir. Temel olarak tasarım için öncelikle yapılan keşif ile belirli bir yükseklik belirlenirken, gövde ve üst bölümünde kaset kısımları tasarlanarak, her kısımda ayrı ayrı görsel tasarımlar da uygulanması ile sonuç elde edilebilir.

Pilon tabela yine totem ile çok karıştırılan bir sistem olsa da kısmen farklı bir yapıya sahiptir. Fakat totem tabela benzeri bir yapıya sahip olarak bilinir. Bu tabela çeşidinin temel farkı tek parça olarak yani sadece gövde bölümünden oluşmakla birlikte çoğu zaman alışveriş merkezleri ya da büyük açık alana sahip işletmeler içerisinde yönlendirmeler, işletme girişinde belirleyici bir tabela yer alması gibi amaçlar ile kullanılmaktadır. Yine istenilen birçok farklı malzemenin tercih edilebilmesi ile dikkat çekici bir tasarımda yön bulma ve firma giriş noktası belirleme gibi amaçlar ile firmanızı yansıtan profesyonel bir tabela olarak uygulanabilir.

Işıklı/Işıksız Tabelalar

Tabela modeli her ne olursa olsun ışığın kullanılması veya kullanılmaması aslında tabelayı talep eden firmaya bağlı bir durumdur. Çünkü ışık isterseniz alüminyum tabelalar isterseniz kompozit tabelalar veya oyma tabelalar gibi her noktada kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. Bazen krom paslanmaz bir tabela içerisinde bazen bir totem tabela içerisinde ışık yer alabileceği gibi ahşap tasarım tabelalarda da ışıklandırma uygulanarak, tabelanın daha dikkat çekici olması sağlanabilir. Günümüzde ışıklandırma açısından eski sistem neon ışıklar yerine günümüzün daha ekonomik tercihleri arasında yer alan LED ışıklandırma seçilmektedir. Aslında bazen çok daha uygun fiyatlı olması açısından eski tip vinil tabela gibi uygulamalarda halen klasik ışıklandırma sistemleri de talep edilmektedir.

Kompozit Veya Alüminyum Tabela

Kompozit oyma tabela günümüzde en yaygın kullanılan ve ekonomik bir tercih olarak kaliteyi sunan ürünlerdir. Çünkü günümüzün teknolojik imkanları ile CNC adı verilen makinelerde istenilen tüm şekillerin oyulabilmesi, logo, firma ismi veya görsel oymaların yapılabilmesi ile kompozit tabelalar genellikle garantili, ışıklandırmalı, farklı renklerde ve istenilen boyutlarda hazırlanabilen tasarımlardır. Kompozit tabela aslında bir nevi yine alüminyum tabela olarak görülse de alüminyum dışında pleksi malzeme veya ahşap malzeme gibi çeşitler üzerinde de oyma işlemleri yine makineler ile yapılabilmektedir.

Alüminyum tabela sistemleri de aslında oyma yani kompozit tabela olarak kabul edilirken, bu tasarımlarda bir totem uygulaması, kutu harf uygulaması, ışıklı/ışıksız tasarımlar, LED tasarımlar gibi birçok işlem yapılması mümkündür. Estetik yapısı ile birlikte her işletme tarafından istenilen boyutlarda kim zaman bir doktor muayenehanesi tabelası kimi zaman bir otel tabelası için talep edilebilir.

Pleksi Veya Vinil Tabela

Tabela uygulamalarında en uygun rakamların elde edilebilmesi açısından pleksi ve vinil en sık tercih edilen malzemelerdir. Pleksi, işlemesi kolay bir malzeme olarak kutu harf üretmek, düz tabela tasarımları sağlamak, değişen üç boyutlu tasarımlar gerçekleştirebilmek açısından makinelerde kolaylıkla işlenen bir malzemedir. Uygulamalarda ışıklandırmanın kolaylıkla sağlanabilmesi açısından özellikle hem iç mekan hem dış mekanda istenilen farklı boyutlardaki tabelalarda kullanılmaktadır. 

Vinil malzeme de uygun maliyetli bir yapıya sahip olması ile birlikte özellikle alüminyum veya ahşap kasalar üzerinde gerilerek 50 metreye kadar ulaşabilecek dev tasarımların dahi yapılması için kullanmaktadır. Modern teknolojik baskı cihazları sayesinde istenilen tüm görsellerin, metinlerin veya renklerin vinil malzeme üzerinde basılması mümkün olurken, ışıklı veya sade tabelalar tasarlamak için vinil malzeme germe ya da zımbalama gibi yöntemler ile tabela uygulamalarında kullanılmaktadır.

Çatı Tabelası

İşletmelerin özellikle büyük şehirlerde ve büyük alanlarda daha fazla dikkat çekmesi açısından çatıda kullanılan tabelalar, dev boyutlarıyla çok büyük tanıtım avantajları sağlamaktadır. Bu tarz tabelalar konaklama tesisleri, hastaneler, okullar veya yekpare binaları kullanan işletmeler tarafından istenilen değişen boyutlarla kutu harf başa olmak üzere vinil ya da kompozit sistemler ile talep edilmektedir. Çatı tabelası hakkında detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için ilgili linke tıklayınız.

Eczane Tabelası

Tüm işletmeler dışında şehir içlerinde bilinen yapısıyla eczaneler her zaman standart bir tabela kullanımı sağlamaktadır. Çünkü 2014 tarihli T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Eczane Tabelası Yönetmeliği gereği belirli bir modele sahip olan bu tabelalarda beyaz taban üzerinde kırmızı eczane yazısı ve alt tarafında siyah kutu harfler ile eczanenin isminin bulunması gibi bir kural yer almaktadır. İşletme dış cephesinin boyutlarına bağlı olarak belirlenebilen bu tasarımda, yönetmeliğe uygun kaliteli malzeme ile uygulamalar sağlanabilmektedir.

Yönlendirme Ve Uyarı Tabelaları

Son bir nokta olarak yönlendirme ve uyarı tabelaları genellikle işletmelerin iç kısımlarında ya da alışveriş merkezleri gibi işletmelerin yürüyüş yollarında bulunması gereken tabelalarıdır. Yönlendirme tabelaları tuvalet, depo, yangın çıkışı, farklı işletmelerin bulunduğu yollarının belirlenmesi gibi amaçlar ile birçok farklı noktada yer almaktadır. Uyarı tabelaları ise genellikle standartlara ve yönetmeliklere bağlı olarak tütün maddelerinin kullanılmaması, yangın tedbirlerinin alınması, kimyasal tedbirlerin ya da acil durum tedbirlerinin alınması için hazırlanan küçük boyutlu araçlardır.