Günümüzde çeşitli stok içerik siteleri bulunmakta. İnsanlar, istedikleri bir stok içerik sitesini belirleyerek o site üzerinden tasarımlardan yararlanabiliyor.

Stok içerikler, hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere pek çok kaynak ile tasarımcıların karşısına çıkıyor. Bir tasarımcı, projesini zenginleştirmek adına buradaki içeriklerden yararlanarak daha özel bir proje ortaya koyabilmekte. Örneğin kapak tasarımı için ikonlar lazım ise ikon içeriklerinin bulunduğu bir site tercih edilmeli. Bu içerikler indirildikten sonra istenildiği gibi kullanılmalı. Bu gibi çeşitli stok içerik kaynaklarının tasarımcılar tarafından bilinmesi gerekir. Bu siteleri siz değerli okurlarımız için bu yazıda derlemiş bulunmaktayız.

Stok İçerik Siteleri

Adobe Stock

Adobe’un sunmuş olduğu bir platform olan Adobe Stock, çeşitli stok içeriklerle bizlerin karşısına çıkan bir web sitesi. Siteye üye olanlar ilk abonelikte 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip olurken aynı zamanda 10 ücretsiz içerik indirme hakkı da kazanıyor. Adobe Stock, ücretli olduğu gibi ücretsiz içeriklerle de herkesin yararlanabileceği bir uygulama. Yani sitede bedava olan pek çok içeriğe rastlanabilir. Bunun için arama yaparken filtrelemek gerekir. Site içerisinde fotoğraf, video, ses, 3 boyutlu nesne ve tema kategorisi yer alıyor.

Wikimedia Commons

Stok içerik siteleri arasında Commons’tan söz etmeliyiz. Vikipedi sitesini bilirsiniz. Bu sitenin kardeş projelerinden birisi de Wikimedia Commons olarak bizleri karşılıyor. Bu site, telif içermeyen görselleri sunan bir yer. Kullanıcılar, buradan aldıkları görselleri lisans koşullarına göre istediği yerde kullanıp değerlendirebiliyor. Hatta bazı içeriklerin üzerinde düzenleme izni dahi veriliyor. Bazılarında ise yazara atıfta bulunmak gerekir. Sitede fotoğraf, video ve ses dışında daha pek çok medya içeriği bulunuyor. İşe yarar içerikler aramak isteyenler bu siteden yararlanabilir. Web sitesinde özgürce kullanılabilecek 90 milyona yakın medya mevcut.

stok içerik siteleri

Alamy

1999 yılında kurulan Birleşik Krallık merkezli bir web sitesi olan Alamy, stok içerik sitesi olarak bizlerle buluşuyor. Sitede kullanıcılar tarafından oluşturulmuş fotoğraf, video veya vektör gibi çeşitli projeler mevcut. Bu projeler belirli bir ücret karşılığında satın alınıp kullanılabiliyor. İçerik için alınacak olan ücret kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterir. Sitedeki fiyatlandırmanın euro bazlı olması sebebiyle oldukça yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Sitede fotoğraf, video, illüstrasyon, vektör, 360 fotoğraf ve haber içerikleri gibi pek çok kategori bulunmakta. Kullanıcılar, arama yaparak ve filtreleme seçenekleri ile istedikleri sonuca hızlıca ulaşabiliyor.

Getty Images

Getty Images, stok içerik siteleri arasında sunduğu olanaklar ile bilinen popüler bir kaynak. Site, ilk olarak 14 Mart 1995 tarihinde yayın hayatına başladı. Yayın hayatına başladıktan sonra kısa süre içerisinde dünya çapında hizmet sunmaya da başlayan web sitesi, ülkemizde de pek çok içerik üreticisine sahip bir yer. Site, iki kategoriye yoğunlaşmış durumda. Bunlardan birisi fotoğraf olurken diğeri video olarak bizlerin karşısına çıkmakta. Ayrıca iki farklı türde paylaşım yapılıyor. Biri haber içeriği olurken diğeri genel kullanım amaçlı içerikler.

Flat Icon

İkon arayanlar için ücretli ve ücretsiz olarak karşımıza Flat Icon sitesi çıkmakta. Sunduğu çeşitli ikonlarla ön planda yer alan bu sitede ikon, çıkartma, hareketli ikon ve arayüz ikon kategorileri yer alıyor. Kullanıcılar, kendilerine uygun bir kategori seçerek o kategorideki ikonları inceleyebilir ve arama yaparak istediği sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilir. Site içerisinde kullanılabilir 9 milyona yakın ikon mevcut. İnsanlar stok içerik siteleri arasında bu siteden de yararlanıyor. Bazı ikonların ücretli olduğunu belirtelim.