İnsanların göz zevki için renk uyumlulukları tasarımda büyük bir yere sahip. Çünkü renkler ne kadar uyumlu olursa tasarım o harikulade gözükür.

Renklerin dünyasında tasarımları da en iyi şekilde yapmak gerekir. Grafik tasarımlar ne kadar etkili olursa insanlar da o tasarıma hayranlıkla bakar. Bundan dolayı tasarımlarda önemsenmesi gereken kriterlerden birisi de renkler olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Gelin sizlere renklerden bahsedip renklerin uyumluluklarından söz edelim.

Renk

Renk, aslında dalga boylarından oluşan bir şey. Güneşten örnek verelim. Güneş kaynağından çıkan beyaz ışık yani foton, bir nesneye çarptığında bazı olaylara sebep olur. Nesne, yansıttığı rengin dışındaki renkleri emerek kalan rengi dışarıya verir. Örneğin eşya yeşil renk ise gelen diğer renkleri içine çeker ve yeşili yansıtır. Yansıyan renk göze çarpar ve bu şekilde o nesnenin hangi renk olduğu anlaşılır.

Renk dalgaboylarına da kısaca girelim. Birkaç ana renk bulunur. Bu renkler birbirine karışarak farklı renkler oluşturur. En yüksek dalga boyu kırmızı iken azalarak sırayla turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor yer alıyor.

Renk Uyumlulukları

Beyaz

Beyaz renk, neredeyse her renk ile uyumlu olmasıyla öne çıkan bir yapıya sahip. Beyaz, aslında tüm rengi yansıtmasıyla görünür. Yani bir nesne tüm rengi yansıtırsa beyaz olarak görünüyor. Aynı RGB’nin tamamının yansıtıldığında beyaz görünmesi gibi. Beyaz rengin en güzel gittiği renkler arasında siyah, mavi, kırmızı, turuncu ve mor gibi pek çok renk bulunuyor. Özetle beyaz, her renk ile uyumlu görünmeyi başarıyor.

Siyah

İnsanlar renk uyumlulukları arasında siyah rengin de hangi renklerle uyumlu olduğunu araştırmakta. Siyah, bir nesnenin tüm renkleri içine çekmesiyle oluşur. Siyah renk, beyaz gibi birçok renk ile uyumluluğa sahip. Bunlardan birisi beyaz. Siyah ve beyaz renk, ortaya harika sonuçlar çıkarır. Bunun yanı sıra kırmızı, gri ve mor renk siyah ile uyumlu durur.

Gri

Beyaz ve siyahın yanı sıra beyaz ve siyah arasında bir renk olan gri renk de tanınmalı. Gri renk ile beraber pek çok renk uyumluluğu mevcut. Siyah ve beyaz, öncelikli olarak tercih edilmesi gerekir. Gri ile beraber tercih edilebilecek diğer renkler arasında sarı, koyu mavi ve grinin farklı tonu yer almakta.

renk uyumlulukları

Mavi

Tasarımcılar renk uyumlulukları ile birlikte mavi rengi de bilmeli. Mavinin en iyi gittiği renkler arasında beyaz karşımıza çıkıyor. Beyaz ve mavinin yanı sıra koyu mavi ile siyah renk de harika bir görünüm ortaya koyar. Mavi ile beraber sarı renk de güzel bir görüntü oluşturmakta.

Yeşil

Yeşil dendiğinde akla gelen renklerden birisi siyah oluyor. Özellikle koyu ve açık yeşil, siyah ile beraber harika bir uyum sağlıyor. Beyaz ile koyu yeşil ise muazzam bir birleşim oluşturuyor. Yeşil ile beraber giden diğer renkler arasında kahverengi, gri ve pembe bulunuyor.

Kırmızı

Kırmızı, özellikle siyah ile birlikte harika görünmesi ile dikkat çeker. Kullanıcılar arasında renk uyumlulukları dendiğinde akla gelen uyumluluklardan birisi de bu iki renk oluyor. Kırmızı ile beraber beyaz, kahverengi ve pembe renk de güzel duruyor.

Mor

Tasarımcıların bilmesi gerektiği bir diğer renk olan mor, kendi içerisinde harika bir uyum sağlayabilir. Mor beyaz tasarımlar da güzel bir görüntü sunabilir. Bunun yanı sıra mor ile beraber krem rengi, siyah, pembe, turuncu ve yeşil renk de kullanılabiliyor.