Günümüzde eczanelerin standartlara bağlanmış olan belli çalışma saatleri bulunuyor. Fakat ihtiyacı olan vatandaşların mesai saatleri dışında da ilaca ya da hizmete ulaşabilmesi için bir nöbetçi eczane hizmeti uygulanıyor. Her bölge için açık kalan bir nöbetçi eczane, ihtiyacı olan vatandaşlara sabaha kadar ve hafta sonları hizmet veriyor. Elbette vatandaşların açık olan eczaneleri fark edebilmeleri ve kolayca erişim sağlamaları önemli. İşte bu yüzden nöbetçi eczane tabelaları büyük önem taşıyor. Peki yasalarla belirlenmiş standartlara sahip olan nöbetçi eczane tabelaları nedir, özellikleri nelerdir ve nereden sipariş edilebilir? Hep birlikte bakalım…

Şimdi Teklif Alın!

Nöbetçi Eczane Tabelası Nedir?

Nöbetçi eczane tabelası yaygın olarak insanların fark etmelerini sağlamak ve eczanenin açık ya da kapalı olduğu konusunda onlara bilgi vermek amacıyla kullanılır. Yollarda, sokak girişlerinde, eczane önünde, kısacası insanların fark edebilecekleri her noktada kullanılabilir. Duba şeklinde ya da led ışıklı şekilde olabilirler farklı özelliklere sahip olarak üretilirler. İki tür nöbetçi eczane tabelası da görünürlük ve farkedilirlik açısından üst düzey performans gösterir.

Bir diğer yandan önemli konu, nöbetçi eczane tabelalarının tüm Türkiye’de yasalarca belirli standartlara bağlanmış olmasıdır. Eczane arayan kişilerin aradıkları eczaneye rahatça ulaşabilmeleri ve haksızlığın, rekabetin önüne geçilebilmesi için böyle bir uygulama hayata geçirilmiştir. Söz konusu standartların hayata geçirilmesindeki en önemli amaçları da şöyle kısa bir liste ile aktarmak mümkün:

 • İnsanların aradıkları eczaneyi rahat bir şekilde bulabilmeleri,
 • Görsel kirliliğin önüne geçilmesi,
 • Haksız kazancın ve rekabetin engellenmesi,
 • Erişim konusunda yaşanan zorlukların önüne geçilmesi.

Tüm bu amaçlar doğrultusunda, günümüzde üretilen tüm nöbetçi eczane tabelası modelleri belirlenmiş olan standartlara uygun şekilde üretilmek zorundadır. Eğer bu standartlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan Eczane Levha Standartları Kılavuzu incelenebilir.

Nöbetçi Eczane Tabelası Özellikleri

Piyasada en yaygın şekilde kullanılan iki tür nöbetçi eczane tabelasının özelliklerine hep birlikte bakalım. Öncelikle duba tipi nöbetçi eczane tabelalarının öne çıkan özellikerini ise şu şekilde listelemek mümkün:

 • Elle kavrama yuvaları sayesinde kolayca taşınabilir ve oldukça pratik bir gövdeye sahiptir.
 • Yan yüzeylerinde zincir geçirme kanalları bulunur.
 • Sahip olduğu ağırlıklı tavan sayesinde devrilmeye karşı dayanıklıdır. Rüzgarın şiddetli estiği günlerde bile ayakta kalabilir.
 • Reflektif yüzeyi sayesinde yüksek performans gösterir.
 • Üzerine lamba ya da levha takılabilir.
 • Oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Yaygın olarak tercih edilen bir başka nöbetçi eczane tabelası türü olan led ışıklı eczane tabelalarının özellikleri ise şu şekilde listelenebilir:

 • Türkiye Eczacılar Birliği standartlarına uygun olarak üretilir.
 • Orjinal bir Nöbetçi Eczane animasyonu bulunur.
 • Oldukça düşük bir enerji tüketimine sahiptir.
 • Yeni nesil led teknolojisi ile üretilmiştir ve koruma topraklama sistemi bulunur.
 • Çift taraflı olarak kullanılabilir ve güvenli bir askı sistemi bulunur.

Her iki tür nöbetci eczane tabelasının da kendine has özellikleri bulunur ve her ikisi de görünürlük açısından oldukça kullanışlıdır. Dolayısıyla hangisini seçerseniz seçin verim alabilmeniz mümkün. Ayrıca ikisinden birini tercih etmek zorunda değilsiniz. İkisini bir arada kullanılabilir ve daha yüksek bir görünürlük sağlayabilirsiniz.

Nöbetci Eczane Tabelaları Neden Önemli?

Herkes için sağlıkla ilgili acil durumlar meydana gelebilir ve böyle durumlarda acil olarak bir ilaca ya da bir malzemeye ihtiyaç duyulabilir. Böyle durumlar için her bölgede sürekli olarak açık kalacak bir eczaneye ihtiyaç duyulur. Örneğin karanlık bir sokakta bir eczanenin fark edilebilmesi oldukça zor olur. Bu yüzden de nöbetçi eczanelerin tabelalarının belli bir standartta olması gerekir. Bu yüzden de nöbetçi eczane tabelaları büyük önem taşır.

Nöbetçi Eczane Tabelası Nereden Sipariş Edilir?

Eğer siz de bir nöbetçi eczane tabelası sipariş etmek isterseniz, bunun için öncelikle güvenilir bir firma bulmanız gerekiyor. Eğer güvenilir bir firma ile çalışırsanız, hem iletişim sürecinde hem de alışveriş sürecinde herhangi bir problem yaşamazsınız. Bir diğer yandan piyasada bulabileceğiniz en kaliteli ürünleri, uygun fiyatlarla almanız da önemli. Bu yüzden piyasa araştırması sırasında ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Eğer siz de en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla, güvenilir bir firmadan satın almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilir ve hizmet detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında tabelacı arıyorsanız, ilgili linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.