Pek çok grafik tasarım uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar arasında moda tasarım programları da yer alıyor. Bu iş ile uğraşanlar bu yazılımları tanımalı.

Moda tasarım, moda ile uğraşmak isteyenlerin tercih ettiği bir meslek grubu. Bu grupta pek çok iş imkanı mevcut. Örneğin giysi tasarlama, giysi için prototip hazırlama, ürünü dijital olarak tasarlama ve bu gibi pek çok şey moda tasarımın önemli dalları arasında bulunuyor. Gelişen teknolojinin etkisiyle de artık moda tasarım, dijital ortamda test edilen ve yapılabilen bir iş.

Moda Tasarım Programları

CorelDRAW

Moda tasarım ile uğraşanların bilmesi gerektiği profesyonel yazılımlardan birisi CorelDRAW olarak karşımıza çıkıyor. CorelDRAW, Corel Corp. tarafından 16 Ocak 1989 tarihinde piyasaya sürülen bir yazılım. Bu yazılım, C# ve C++ ile geliştirilmiş olmakla beraber Windows ve macOS işletim sisteminde kullanılıyor.

İngilizce, Türkçe ve Fransızca gibi dil seçeneklerine sahip olan CorelDRAW, moda tasarım programları arasında önemli bir yer bulmuş durumda. Vektörel çalışmalar yapmayı mümkün kılan bu uygulama, sunduğu pek çok araç ile de profesyonellere hitap ediyor.

Adobe Illustrator

Adobe Inc. tarafından geliştirilen bir yazılım olan Adobe Illustrator, 19 Mart 1987 tarihinde ilk kez piyasaya sürüldü. O tarihten bu yana gelişen yazılımın C++ ve ActionScript ile geliştirildiğini açıklayalım. Windows ve macOS işletim sistemini destekleyen Illustrator, vektörel çalışmalar yapmak için kullanılıyor. Yapay zeka destekli araçları ile tasarımcıların en iyi şekilde tasarım yapmasına imkan tanıyan Adobe Illustrator, kendini geliştirmek isteyenler için harika bir tercih.

Adobe InDesign

Adobe InDesign, 31 Ağustos 1999 tarihinde kullanıma açılan bir tasarım uygulaması. Windows ve macOS platformlarını destekleyen bu yazılım, C++ ile kodlandı. Türkçe dil desteğini de bünyesinde bulunduran Adobe InDesign, pek çok amaç için kullanılan bir uygulama.

Tasarım ile uğraşanlar için moda tasarım programları arasında yer alan InDesign ile beraber pek çok şey yapılabilir. Bunlardan birisi broşür tasarımı. Broşür, özellikle kampanya amaçlı kullanılan bir şey olsa da aynı zamanda bilgi amaçlı da kullanılabilir. Broşür dışında e-kitap tasarımı yapmak isteyen insanlar için de Adobe InDesign, tercihler arasında yer almış durumda.

Adobe InDesign ile beraber yapılması mümkün tasarım çalışmaları arasında broşür ve poster dışında kartpostal, e-kitap, sayfa mizanpajları, özgeçmiş, sunum ve menü tasarımı yer alıyor. Kullanıcılar, uygulamayı kendi istediği amaçla kullanarak tasarım üretebilir ve modaya ayak uydurabilir.

moda tasarım programları

3DS Max

3DS Max, kullanıcıların severek kullandığı Autodesk tarafından geliştirilen bir yazılım. 3DS Max, profesyonel bir şekilde 3 boyutlu modeller üretmeye imkan tanıyan ve bununla beraber görsel oluşturma, animasyon geliştirme ve oyun yapmayı mümkün kılan bir uygulama. Bu uygulamanın moda tasarım programları arasında yer almasının sebepleri arasında gerçekçi modeller üretilmesinin mümkün olması. Tasarımcılar, fotoğraf gerçekçiliğinde modeller üreterek bu modeli başkalarıyla paylaşabiliyor.

Adobe Photoshop

Adobe’un öne çıkan tasarım uygulamalarından birisi Photoshop olarak yer alıyor. Moda ile uğraşanların tercih ettiği yazılımlar arasında bulunan Adobe Photoshop, kaliteli tasarımlar yapmanın yanı sıra bu tasarımları en iyi şekilde geliştirmek isteyenler için çeşitli araçları sunuyor. Uygulama, aynı zamanda yapay zeka özelliklerine de sahip bir yazılım.

Substance 3D

Adobe’un sunmuş olduğu bir diğer yazılım olarak karşımıza Substance 3D çıkmakta. Kullanıcılar, moda tasarım programları ararken 3 boyutlu modeller yapmak isterse bu uygulamadan faydalanıp kendi modasını oluşturabilir. Özetle bu uygulama, 3 boyutlu tasarımlara olanak tanıyor.