Matbaacılık, önemli bir hizmet olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu doğrultuda matbaaların verdiği hizmetler de araştırılan bir başlık.

Matbaalar hakkında pek çok şey söyleyebiliriz. Bunlardan birisi matbaacılığın ne olduğu ve ne için yapıldığı. Matbaa, bu işin adı olurken matbaacılık, bu sektörün ismi ve matbaacı, bu iş ile uğraşan kişiye verilen isim. Yüzyıllardır var olan matbaacılık hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Gelin sizlere bu iş hakkında detaylı bilgiler sunalım.

Matbaa Nedir?

Matbaa, görüntü ve yazı gibi nesnelerin kağıt gibi bir ürün üzerine baskılanması ve çoğaltılması anlamına geliyor. Matbaacı, matbaa işini yapan kişi. Matbaacılık ise bir sektör. Matbaa sayesinde günümüzde çevremize baktığımızda pek çok kitap, broşür, cepli dosya ve bu gibi şeylerle karşılaşıyoruz.

Matbaaların verdiği hizmetler baskı işleminin nasıl yapıldığından bahsetmiş olalım. Baskı öncesinde tasarım hazır hale getirilir. Tasarım, basıma uygun hale geldikten sonra matbaaya eklenir ve gerekli malzemeye baskılanır. Ardından ürün türüne göre son aşamalar halledilir ve ürün, hazır hale bürünür.

Matbaaların kısa tarihinden de söz etmeliyiz. Çinliler, milattan önce 13. yüzyıldan bu yana belgeleri damgalamak için mühür kullanıyor. İlk matbaa ise Çin’de milattan sonra 593 yılında ortaya çıktı. İlk gazete 700 yılında, ilk kitap ise 868 yılında basıldı. Matbaa, zamanla batıya doğru yayılarak bir süre sonra ülkemizde de yer buldu.

Matbaaların Verdiği Hizmetler

Kartvizit

Kartvizit, bir kurum veya bireyin kendini tanıtması için kullanmış olduğu küçük dikdörtgen bir kart. Cebe sığacak boyutta üretilen bu kartlar, genellikle temel bilgilere yer veriyor. Kartta adres bilgisi, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgiler bulunabilir. Bununla beraber marka, isim ve sosyal medya hesapları gibi bilgilere de yer verilebilir. Bir müşteri, farklı tasarımlarla beraber kendine has bir kartvizite sahip olarak kendini daha iyi ifade edebiliyor.

matbaaların verdiği hizmetler

Etiket

Matbaaların verdiği hizmetler arasında etiket hizmeti de yer alıyor. Parlak selefona ve 90 gram kuşe çıkartmaya sahip olan etiket, çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Genellikle bir markanın ön plana çıkması için tercih edilen etiket kartı, kartvizite oldukça benzer bir yapıda. Etiketlerin genel kullanım alanı bir belgeyi veya siparişi gönderirken içerisine eklemek. Bu da markanın daha çok müşteriye ulaşmasında etkili olan bir yöntem.

Magnet

40 mikron, oval kesim ve parlak selefon özelliklerine sahip olan magnet, buzdolabı gibi metal alanlar için geliştirilen bir ürün. Magnetin amacı, metal yüzeye mıknatıslı yüzeyi sayesinde yapışması. Özellikle sipariş alan firmalar, paketin içerisine magnet yerleştirerek müşterilerin ilgisini çekebilir ve müşterinin magneti buzdolabına yerleştirmesinde etkili olabilir. Bu da magneti görenlerin markayı daha iyi tanımasında etkili olur.

Broşür

Broşür veya bir diğer ismiyle el ilanı, reklam veya kampanya amaçlı düzenlenen tasarımlar olmakta. Genellikle dikdörtgen ve dikey boyutlarda basılan tasarımlar, firmanın daha rahat reklam yapması adına geniş bir şekilde üretiliyor. Broşürler posta kutularına veya yolda geçen insanlara dağıtılıyor.

Küp Bloknot

Küp bloknot, matbaaların verdiği hizmetler arasında oldukça popüler bir ürün. Küçük şirin kağıtlar, firmalarda bir müşteriye bilgi verirken gerekebiliyor. Bu kağıdın üzerine not yazılabiliyor ve müşteri, bu kağıdı alabiliyor. Küp bloknotlar, yalnızca kağıt özelliğini taşımıyor. Aynı zamanda reklama da yer veriyor.

Cepli Dosya

Matbaaların üretmiş olduğu bir diğer ürün olan cepli dosya, sunum sırasında teslim edilen ve içerisinde çeşitli bilgilerin yer aldığı bir ürün. Bu ürün sayesinde dosya kapağında reklama yer verilebiliyor.