Logo üretmek isteyen birçok kullanıcı yer alabilir. Bu içeriğimizde basit çalışmalar isteyenler için logo tasarım programları hakkında bilgiler sunacağız.

Logo tasarlamak hem ücretli hem de ücretsiz yapılan bir iş. Ücretsiz olarak logo tasarım yapmak isteyenler genellikle bütçesi düşük olduğu için bu kararı alır. Şunu ifade edelim ki ücretsiz logo çalışmaları, farklı logo projelerine benzeyebilir ve yeterince özgün olmaz. Çünkü hazır şablonlardan logo elde ediliyor. En doğru karar ücretli logo çalışması için bir firmaya başvurmak. Eğer yine de basit bir çalışma istiyor iseniz bu başlık altında üç farklı logo tasarım yazılımından söz edeceğiz.

Logo Tasarım Programları

Adobe Express

Adobe Express, Adobe firmasının kısmen bedava olarak sunduğu bir uygulama. Logo tasarımın yanı sıra kullanıcılar arka plan temizleme, görsel boyutunu değiştirme ve videoyu GIF formatına çevirme gibi özelliklere sahip oluyor. Web tabanlı bir uygulama olan Adobe Express, giriş sayfasında popüler şablonlarla bizleri karşılıyor. Kullanıcı, isterse özel bir şablon belirleme hakkına sahip.

Logo tasarım programları arasında karşımıza çıkan Adobe Express’te logo oluşturmak için pek çok hazır şablon mevcut. Logo şablonlarına ulaşmak için arama yerine “logo” yazmak yeterli oluyor. İsteğe bağlı olarak boş bir tuval açılabiliyor. Örneğin bir şablon seçildiğini varsayalım. Bu doğrultuda tasarım düzenleme ekranı geliyor. Bu ekranda araçlar sayesinde tasarım, istenen hale getirilebiliyor.

Canva

Canva, logo tasarım programları arasında yer bulan ücretsiz bir web uygulaması. Ücretli sürümü de yer alan yazılımda bedava olarak pek çok imkandan yararlanılıyor. Logo tasarım dışında kapak tasarımı veya sayfa tasarımı gibi olanaklara da yer veren Canva, bu gibi özellikleri sayesinde günümüzün en popüler uygulamalarından birisi haline gelmiş durumda.

Canva ile birlikte logo üretmek için yapılması gereken ilk şey hesaba giriş yapmak veya kayıt olmak. Ardından arama kısmına “logo” yazıp aramak. Bu alanda pek çok logo yer alıyor. Örneğin bir logo seçildikten sonra logo düzenleme ekranı gelmekte. Bu ekranda hazır nesneler, şekil ekleme veya yazı aracı ile harika bir çalışma elde edilebiliyor.

logo tasarım programları

Eğer kullanıcılar Canva Pro üyeliğine sahip olmak isterse daha fazla içerik, sınırsız özellikler, 1 TB bulut depolama ve 7/24 müşteri desteği gibi pek çok özelliğe yer veriyor. Şunu belirtelim ki Canva’nın ücretsiz sürümünde şu özellikler mevcut:

  • 5 GB depolama alanı
  • 250.000’in üzerinde şablon
  • Sürükle bırak editörü
  • 100’ün üzerinde tasarım türü (Instagram hikaye, sunum ve Facebook gönderisi gibi)
  • Ekip çalışması desteği

Small SEO Tools Logo Maker

Small SEO Tools, yazılımcılar için SEO araçlarına yer veren bir web sitesi. Sitede bulunan araçlardan birisi de Logo Maker olarak öne çıkıyor. Logo oluşturma uygulaması, ücretsiz bir şekilde sağlanmakta. Kullanıcılar, uygulamaya girerek istediği türde bir logo tarzı benimsiyor. Örneğin kategoriler arasında mimarlık, sahil, arabalar, e-spor ve kurumsal gibi pek çok seçenek mevcut.

Bu seçeneklerden birisi belirlendikten sonra sırada logo seçmek yer alıyor. Logolar, her ne kadar etkileyici olursa olsun şunu belirtmeliyiz ki bu içerikler özgün olmamakla beraber birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özgün çalışmalar için firma ile anlaşmak en mantıklı karar.

Bir tasarım seçtikten sonra yapılması gereken şey araçlar ile beraber logoyu istenildiği gibi düzenlemek. Bu şekilde ortaya muazzam bir çalışma çıkıyor. Özetle Logo Maker, logo tasarım programları arasında kendine yer bulmuş popüler bir yazılım.