Grafik tasarım alanında kendini geliştirmek isteyen insanlar grafik tasarım örnekleri ile ilgili araştırmalar yapabilir. Bu içerikte örnekler paylaşacağız.

Grafik tasarım sektörü, kendini hızlı bir şekilde geliştiren bir alan. Geçmişte elle yapılan grafik tasarımları artık moden teknolojinin sunduğu nimetler sayesinde bilgisayar ortamında tamamlanıyor. Bilgisayar ortamında kendine yer veren grafik tasarımlar, daha pratik ve daha hızlı bir şekilde geliştirilmekte. Bu alanın kolaylaşması sebebiyle şirketler, artık daha etkili tasarım çalışmaları arıyor. Sizlere logo, kapak ve tabela gibi tasarımlar üzerinden örnekler vererek ilham kaynağı sağlamaya çalışıyor olacağız.

Grafik Tasarım Örnekleri

Grafik tasarım ile uğraşırken pek çok logo karşımıza çıkmakta. Bu logolar arasında öne çıkan logolar siyah ve beyaz logolar olmakta. Genellikle sade çalışma yapmak isteyenlerin tercih etmiş olduğu sade logolar, göze batmamasıyla da ön planda yer alıyor. Örneğin beyaz arka plan önüne siyah renkli şekil ve yazılara yer verilebilir. Bunun renkler bakımından tam tersi de yapılabilir.

Bir diğer grafik tasarım örneği olarak renkli logolardan bahsedebiliriz. Kullanıcılar, grafik tasarım örnekleri arasında renkli grafiklere yer verirken pek çok şeye dikkat etmeli. Bunlardan en önemlisi renklerin birbirleri içerisindeki uyumu. Sizlere bununla ilgili birkaç örnek sunabiliriz. Misal mavi renk arka plana sahip bir logoda ön planda beyaz renk tercih edilmesi tavsiye edilir. Siyah renkli bir arka planda ise sarı, beyaz ve mor gibi pek çok renk güzel durabilir.

Bu anlattıklarımız logoların yanı sıra kapak tasarımı veya tabela tasarımlarında da büyük bir rol oynamakta. Eğer grafik tasarımda renklere önem gösterilmez ise bu doğrultuda bazı sorunlar ile karşılaşma ihtimali bulunuyor. Bu gibi pek çok sorunun üstesinden gelmenin yolu renk uyumluluklarını önemsemek. Bunun için şu yapılabilir: Birkaç deneme yapılır ve eğer renkler uyumlu görünüyor ise proje bu şekilde geliştirilmeye devam edilir.

grafik tasarım örnekleri

Siz değerli okurlarımız için grafik tasarım örnekleri arasında şekiller hakkında da bilgi vermek isteriz. Şekiller, bir tasarımın önemli yanları arasında yer alıyor. İster logo ister tabela ister farklı bir çalışma olsun şekiller gerektiği kadar kullanılmalı. Şunu bilmek gerekiyor ki her şeyde olduğu gibi bu alanda da şekillerin belirli oranda kullanılması yani tasarım çalışmasının sade tutulması gerekir. Bu da kaliteyi yükseltir. Özellikle günümüzde sade ve modern çalışmalar daha çok ön planda yer alıyor.

Şekil belirlerken yapılması gereken şey şeklin sektör ile uyumu. Örneğin inşaat sektörü için bina silüeti, iskele veya kaya gibi şekillere yer verilmeli. Oyun sektörü için ise zar, oyun kontrolcüsü veya bilgisayar şekline yer verilmesi tavsiye edilir. Özetle her sektör için ayrı ayrı şekiller bulunur. Önemli olan birbirine uyumlu tasarımlara yer vermeye gayret göstermek.

İnsanların grafik tasarım örnekleri ile beraber sadelik hakkında da bilgi alması gerekiyor. Bu durum özellikle logolar için geçerli. Bir logoya pek çok şey eklenebilir. Logo geliştirirken sade olması büyük bir önem arz eder. Örneğin logoda yazıya yer verilmesi uzmanlar tarafından genel olarak tercih edilmez. Bunun yerine bir veya birkaç harf, kısaltma, şekil ve bunun gibi şeyler önerilir. Günümüzde bazı firmaların logosu buna uygun tasarlanmış durumda.

Grafik tasarım örnekleri arasında daha pek çok örnek verebiliriz. Örneğin vektörel çalışmalar. Vektörel çalışmalar özellikle tasarım eğer dış ortamda kullanılacaksa büyük bir önem kazanıyor. İnsanlar, vektörel çalışma yaptığı takdirde tasarım bozulmadan büyütülebiliyor.