Grafik tasarım alanında iş imkanları, kullanıcıların yaptığı araştırmalardan birisi olmakta. Sizlere çeşitli iş imkanlarını açıklayacağız.

Grafik tasarım sektörü, her geçen yıl daha da gelişerek daha yeni modalarla bizlerle buluşuyor. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalarla müşteriler, daha kaliteli tasarım projelerine sahip olabiliyor. Uygulanan çalışmalar ile birlikte bu zamana kadar pek çok müşteri başarılı tasarımlarla karşılaştı. Bu alana girmek isteyen bir birey, bu doğrultuda çeşitli seçimler arasından istediğini belirleyebiliyor.

Grafik Tasarım Alanında İş İmkanları

Logo Tasarım

Grafik tasarım sektörünün öncü alanlarından birisi logo tasarım olmakta. Logo tasarım, en popüler işler arasında yer alıyor. Logo, bir firmanın kendisini temsil etmesi için kullanılan bir görsel tasarım. Daha çok kare şeklinde olan logolar bu şekilde popülerlik kazanmış durumda. Firmalar, alt markalar için de logolara sahip olabiliyor. Logo tasarım işinde potansiyelin yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

Kapak Tasarımı

Grafik tasarım alanında iş imkanları arasında logo tasarımının yanı sıra kapak tasarımı da yer almakta. Kapak tasarımı, logo tasarımına göre daha geniş boyutlarda bulunurken bununla beraber daha fazla bilgi içerir. Logonun temel amacı firmayı yansıması olurken kapak tasarımı, büyük olduğu için marka hakkında özet bilgiler içerebilir. Bunun yanı sıra iletişim adresleri de kapak tasarımında yer alabilir.

Tabela Üretimi

Kullanıcılar için öne çıkan bir diğer iş alanı tabela üretimi olarak yer almakta. Tabela üretimi, özellikle mağazalar için en çok tercih edilen ürün grupları arasında yer almış durumda. Tabela üretimi yaparken hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu tabela tasarımları gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca tabelalar, ışıklı da olabiliyor. Müşteri, nasıl karar verirse ona göre bir tasarım hazırlanır.

Grafik tasarım alanında iş imkanları

Matbaa ve Dijital Baskı

Tabela tasarımlarının yanı sıra grafik tasarım alanında iş imkanları, daha pek çok şeyler karşımıza çıkıyor. Bunlardan ikisi matbaa ve dijital baskı. Matbaacılık, kitap basımı olarak bilinse de kitap dışında dergi basımı veya cep kitabı gibi işlerde de oldukça başarılı bir sektör. Matbaacılığa oldukça benzer bir alan olan dijital baskı. matbaacılıktaki gibi kitap basımları için değil daha hafif baskılar için tercih ediliyor.

Matbaa işi ile beraber kartvizit, broşür, etiket ve cepli dosya gibi baskılar hallediliyor. Dijital baskıda ise folyo baskı, vinil branda, buzlu folyo ve cephe giydirme gibi işlemler için baskı yapılıyor.

Duba ve Bayrak Baskısı

Grafik tasarım alanında iş imkanları ile beraber duba ve bayrak baskısını da bilmek gerekiyor. Duba ve bayrak baskısı, duba veya bayrak isteyenler için sunulan bir hizmet olmakta. Bu mesleğe dahil olmak isteyenler Türk bayrağı, yelken bayrağı, gönder bayrağı, ofis masa bayrağı, makam bayrağı ve park reklam dubası gibi ürünler üretir.

3D Tasarım

3 boyutlu tasarım yapmak profesyonellik isteyen bir şey. Belki bilgisayar ortamında kolay olur fakat gerçek ortamda üretmek zahmetli bir iş. Artık teknolojinin gelişmesiyle 3D tasarım yapmak da kolaylaştı. Grafik tasarım ile uğraşmak isteyenler 3D tabela veya 3 boyutlu logo gibi çalışmalara el atabiliyor.

Animasyon ve Video Kurgu

Grafik tasarım alanında iş imkanları arasında animasyon ve video kurgu alanı da karşımıza çıkmakta. Animasyon, hem 2 boyutlu hem 3 boyutlu yapılan bir sanat çalışması. Hem eğlence hem bilgi hem de farklı amaçlarla yapılabiliyor. Video kurgu ise YouTube, Facebook ve Twitter gibi platformlarda yayınlanan veya farklı yerlerde kullanılması için düzenlenen videolar olmakta.