En kolay tasarım programları sayesinde tasarıma başlamak isteyenlerin kolay bir şekilde tasarım öğrenmesi mümkün oluyor.

Grafik tasarım, günümüzde modern imkanlarla yani elektronik ortamlarda yapılıyor. Geçmişte elle çizim yapıldığı için bir tasarım üretmek zordu. Artık gelişen teknolojinin etkisiyle daha hızlı ve daha profesyonel çalışmalar yapmak mümkün hale geldi. Kaliteli projelere imza atmak isteyenler için bu içerikte üç farklı uygulamadan bahsediyor olacağız. Bu yazılımlar Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Corel Draw olarak yer alıyor.

En Kolay Tasarım Programları

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, Adobe tarafından geliştirilen bir grafik tasarım uygulaması. Windows, MacOS ve iPadOS desteğine sahip olan Photoshop, ilk olarak 1990 yılında kullanıcılarla buluştu. O dönemde yazılım her ne kadar ilkel olsa da dönemine göre harika özellikleri beraberinde getiriyordu. Günümüzde Adobe Photoshop CC adı altında sunulan yazılım, daha öncesinde Photoshop CS5 gibi isimlere sahipti.

C++ ile birlikte geliştirilen Adobe Photoshop’un en kolay tasarım programları arasında yer aldığını belirtebiliriz. Burada önemli olan nokta arayüze hakim olmak. Devamı tasarımcının yeteneklerine bağlı. Arayüz detaylı olduğu için başta karışık gelebilir fakat Türkçe dil desteği bulunduğu için neyin nerede olduğu kısa sürede öğreniliyor. Adobe Photoshop’un detaylı olması sebebiyle kaliteli çalışmalar yapılabilen bir uygulama olduğunu belirtelim.

Uygulamanın pek çok özelliği bulunuyor. Bu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralayalım:

 • Otomatik renk bazlı seçim aracı
 • Manyetik seçim aracı
 • Akıllı nesne
 • Yapay zeka özellikleri
 • Gökyüzü değiştirici
 • Otomatik doldurma
 • WebP desteği
 • Katman sistemi
 • Eklenti desteği
 • Efekt ekleme
En kolay tasarım programları

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, 1987 yılında ilk sürümü yayınlanan bir tasarım uygulaması. C++ ve ActionScript ile geliştirilen bu yazılım Windows 10 ve MacOS işletim sisteminde mevcut bir uygulama. Adobe Photoshop ile Adobe Illustrator arasındaki farkı merak edenler olabiliyor. Ne de olsa ikisi de tasarım geliştirme uygulaması. Adobe Illustrator, vektörel çalışmalar yapılması adına geliştirilmiş bir yazılım. Yani bu uygulama ile beraber vektörel çizimlere ağırlık veriliyor.

En kolay tasarım programları arasında yer bulan Adobe Illustrator, pek çok özellik ile bizlerin karşısına çıkıyor. Bunlardan birisi kolay şekiller oluşturmak adına geliştirilmiş olan Pathfinder aracı. Bu araçta pek çok seçenek mevcut. Bu seçenekler sayesinde tasarımcıların kolay bir şekilde farklı şekiller üretmesi mümkün hale geliyor.

Pek çok fonta da yer veren Illustrator, kendi kütüphanesi sayesinde kullanıcıların daha hızlı gelişmesine olanak tanıyor. Hazır içeriklerin yer aldığı kütüphaneden yararlanan tasarımcılar, bu içerikleri kullanarak kaliteli tasarımlar elde ediyor. Uygulama, vektörel çalışmalar yapmak isteyenler adına daha pek çok özelliği barındırıyor.

CorelDRAW

CorelDRAW, en kolay tasarım programları arasında yer alan başarılı bir uygulama. Corel şirketi tarafından geliştirilmiş olan bu yazılım Türkçe dil desteğine de sahip olan vektörel tasarım uygulaması. Vektörel grafiklerin yanı sıra raster grafik düzenleyicisini de içerisinde bulunduran CorelDRAW, ilk olarak 1989 yılında yayın hayatına başladı. Güncellenmeye devam eden bu uygulama C# ve C++ dilleri ile geliştirilmiş bir yazılım.

CorelDRAW ile beraber yapılabilecek birçok şey mevcut. Bunlardan birisi vektörel illüstrasyon çalışmalarını mümkün kılması. Kullanıcılar, çizim yaparak illüstrasyonlar üretebiliyor.

Bir diğer özellik sayfa tasarlama. Sayfa tasarlama alanında da uzman olan bu yazılım, profesyonel sayfa içeriklerini mümkün hale getiriyor. Bu özelliklerin yanı sıra en kolay tasarım programları arasında bulunan CorelDRAW ile şunlar da yapılabiliyor:

 • Yazıya efekt verme
 • Yeni fontlar ekleme
 • Fotoğraf düzenleme
 • Logo ve kapak tasarımı yapma
 • Ekip çalışması