Eczane tabelası, 2014 yılından itibaren belirli özelliklere göre üretilmektedir. Bu özellikler, yetkili kurumlar tarafından belirlenmiştir ve eczanelerin belirlenen özelliklere uymaları gerekmektedir. Eczane tabelası yönetmeliğine göre, kırmızı ve beyaz renkler kullanılmalıdır. Bu renklerle birlikte, tabela ölçüleri de standart hale getirildi.

Kırmızı renk tabela zemin olarak kullanılmaktadır. Eczanenin bulunduğu cepheyi tamamen kaplayabilmektedir. Bunun için sadece yükseklik ölçüsü standart hale getirildi. Kırmızı zemin tabelasının yüksekliği 70cm olarak belirlendi. Genişlik ölçüsü, cephe boyutuna uygun şekilde üretilmektedir. Cepheniz 1 metrede olsa, 7 metrede olsa kırmızı zemin 70CM yüksekliğinde olmalıdır. Beyaz zemin, en fazla 300x100CM boyutlarında olabilir. Eczane yazısı, ışıklı veya ışıksız olabilir. Eczanenin ismi, folyo kesim olarak uygulanmalıdır. Eczane tabelasında, yönetmeliğin belirledi yazı karakterleri kullanılmaktadır.

Eczane tabelasında kullanılan zemin renkleri net bir şekilde, kırmızı ve beyaz olmalıdır. Kullanılan malzeme kompozit ürünü olmalıdır. Kompozit, dış cepheye uygun ve ömürlük kullanıma sahip bir üründür. Eczane yazısı, kubik harf modelinde kullanılmalıdır. Kubik harfler, dikkat çekici ve ömürlük kullanıma sahiptir. Sizde yönetmeliğe uygun eczane tabelası için bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

Eczane Tabelası Yönetmelik Detayları

Eczane tabelasının yönetmeliği 2014 yılında, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlendi ve yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle birlikte birçok eczane, tabelalarını değiştirmek zorunda kaldı. Günümüzde birçok eczane bu kurallara uymasa bile, yönetmelik kesin ve net bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtiyor. Bu yönetmeliğin amacı;

  • Eczanelerin farklı renkler ve detaylar kullanılması engellemek.
  • Eczane tabelaların standart hale gelmesiyle, eczaneler arasındaki haksız rekabeti engellemek.
  • Eczanelerin dikkat çekici ve halk arasında hızlıca seçilebilmesini sağlamak.

Yukarıda belirtilen amaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmektedir. https://www.titck.gov.tr/PortalAdmin/Uploads/UnitPageAttachment/oRxDDZ9n.pdf adresinden, bu bilgilere ulaşabilir ve doğruluğunu görebilirsiniz. PDF üzerinde tabela hakkında birçok detaylı bilgi mevcuttur. Yazımızı okumaya devam ederek, eczane tabelası hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Eczane Tabelası Yönetmeliğe Uygun Çizimleri
Eczane Tabelası

Yönetmeliğe Uygun Ölçüler ve Detayları

Yukarıda belirttiğimiz gibi, yönetmelikte her türlü detay belirtilmekte. Sizin için bu detayları daha anlaşılır hale getiriyoruz. Tek görselde, yönetmeliği rahatça anlayabilirsiniz.

Eczane Tabelası Standart Ölçüleri

Yukarıdaki görselde bulunan kırmızı renk, zemini temsil etmektedir. Beyaz renk, zemin üzerine uygulanacaktır. Kırmızı zeminde kesinlikle yazı bulundurulmamalıdır. Beyaz zeminde, eczane yazısı ve eczane adı bulundurulmalıdır. Eczane yazısı, ışıklı veya ışıksız olarak kullanılabilir. Kırmızı zemin, cephenize göre boyutlandırılmalıdır. Zemin genişliğinde bir sınır yoktur, yükseklik 70CM ile sınırlıdır. Beyaz zemin ise 300x100CM olarak uygulanmalıdır, beyaz zemin ölçüsü sabittir ve değiştirilemez.

Eczane tabelası bu şekilde üretildiği zaman yönetmeliğe uygun hale gelmiş olur. Boyut ve renk dışında, montaj içinde yönetmelik kuralları bulunmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman, tabelayı tutan demirler kesinlikle gözükmemelidir. Bu şekilde görüntü kirliliği ortadan kalkmaktadır.

Eczane Tabelası Fiyatları

Eczane tabelasında fiyat belirlemek için montaj yeri tespit edilmelidir. Montaj yerine göre fiyat farkı oluşabilmektedir. Eğer montaj için bir zorluk olmayacaksa, eczane tabelası fiyatları 3.500TL ile 13.00TL arasında farklılık göstermektedir. Bu fiyatlar, standart ölçüler için geçerlidir. Net fiyat bilgisi için mutlaka saha ekibimiz tarafından ölçüm yapılmalıdır. Ücretsiz keşif için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nano Matbaa ve Reklamcılık olarak, bu zorlu günlerimizde sizlere destek oluyoruz. Bizler elimizden geleni yapıyoruz ve eczane tabelasını yenilemek isteyen eczanelere, ödeme kolaylığı sağlamaktayız. 3 Ay taksit sağlayarak, sizlere ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Yönetmeliğe uygun eczane tabelası için mutlaka bizimle iletişime geçebilirsiniz. Fiyat bilgisi dışında, fikir alış verişi içinde bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Ekip arkadaşlarımız sizlere destek vermek için can atıyor.