Dijital baskı, son zamanlarda özellikle dijital pazarlamada büyük rol oynuyor. Peki dijital baskı makinelerinde hangi ürünler basılıyor?

Günümüz gelişen teknolojisinin de etkisiyle dijital baskı yapmak kolay bir hale büründü. Eskiden elle yapılan çizimlerle oluşturulan baskıların yerini makineler aldı. Bu doğrultuda kendini öne çıkarmak isteyen firmalar, dijital baskının nimetlerinden faydalanarak bu olanaklardan en iyi şekilde yararlanmak istiyor. Dijital baskı makinelerinde pek çok hizmet ile müşterilerin karşısına çıkılıyor.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı merkezi, dijital ortamda üretilen baskılara verilen isim. Dijital baskı makinelerinden elde edilen bu baskılar, üretildikten sonra istenilen alana ekleniyor. Dijital baskı işleminde kullanılan her bir ürünün kalitesi yüksek tutulmakta. Bu sayede baskılardaki renk kalitesi harika bir görünüm sağlıyor.

Dijital baskı makinelerinde hangi ürünler basılıyor? Bunun hakkında bilgi vermeden önce bu işlemin nasıl yapıldığına kısaca değinmek istiyoruz. Öncelikle müşteri ile iletişime geçilir. Ardından tasarım hazırlanır. Sonrasında ise baskı işlemi kusursuz bir şekilde halledilir. Bu aşamaların sonrasında ise basılan ürünler, nereye eklenecek ise oraya eklenir.

Dijital Baskı Makinelerinde Hangi Ürünler Basılıyor?

Dijital baskı makinelerinde altı farklı ürün grubu sunuluyor. Bunlar şu şekilde yer alıyor:

  • Folyo Baskı
  • Vinil Branda Baskı
  • Cam ve Cephe Giydirme
  • One Way Vision Baskı
  • Buzlu Folyo
  • Mesh Branda Baskı

Folyo Baskı

Uygulanan baskı türlerinden birisi olan folyo baskı, kullanım amacı geniş olan bir baskı türü. Dijital pazarlamada en çok tercih edilen hizmetlerden birisi olan folyo baskı hizmetinde kullanılan folyo, beyaz renkli olmakla beraber üzerine kaliteli renkli baskılar uygulanabiliyor. Ölçü ve baskı sınırı bulunmayan bu ürünler müşterinin isteğine göre küçük veya büyük olabilir. Aynı zamanda parça parça folyo baskılar da yapılıyor. Cam, duvar ve zemin gibi pek çok alana yapıştırılabiliyor.

Vinil Branda Baskı

Dijital baskı makinelerinde hangi ürünler basılıyor? Bunlardan birisi de vinil branda baskı olarak yer alıyor. Bu baskı, genel olarak uzun ince baskılara verilen isim. Brandanın üzerine yerleştirilen tasarım bu şekilde makineden çıkıyor. Dijital pazarlamada büyük yeri bulunan vinil branda baskı eğitimden sağlığa, hizmet sektöründen gıdaya pek çok yerde farklı boyutlarda tercih edilebilir.

Cam ve Cephe Giydirme

Bir diğer ürün grubu olan cam ve cephe giydirme, özellikle kalabalık caddelerin bulunduğu ortamlarda veya ana yollarda insanların görebileceği şekilde yerleştirilen geniş ve büyük puntolu yazılar olarak tanımlanabilir. Baskı makinesinde devasa boyutlarda hazırlanan bu ürünler, özellikle dışarıdaki insanların ilgisini çekmek için daha büyük boyutlarda tasarımlara yer verir.

dijital baskı makinelerinde hangi ürünler basılıyor

One Way Vision Baskı

Etkili ürünlerden birisi olan one way vision baskı, adından da anlaşılacağı üzere tek yönlü olarak görülen bir baskı türü. Özellikle cam üzerine basılır. Camın bir tarafında reklam görülürken reklamın arkasındaki dükkana da yer verilir. Özetle bu ürün, saydam bir tasarıma sahip.

Buzlu Folyo

Kumlama folyo olarak da bilinen bu ürün grubu, one way vision baskıya benzese de aradaki fark, iç mekanın görünmemesi. Bundan dolayı kurumsal şirketler, bu hizmet için genel olarak camları tam kaplamayan baskılara yer verir.

Mesh Branda Baskı

Dijital baskı makinelerinde hangi ürünler basılıyor? Bir diğer ürün mesh branda olarak yer almakta. Vinil branda ürünlerine benzeyen bu ürünler, delikli olmasıyla öne çıkıyor. Yani brandanın üzerinde delikler bulunur ve ürün, saydam bir görünüme yer verir. Mesh brandanın delikli olması, ürünün hava akışkanlığı sağlamasına ve zorlu hava koşullarına karşı daha dayanıklı olmasına imkan tanır.