Grafik tasarımda önemli bir yana sahip olan Adobe Illustrator vs CorelDRAW karşılaştırmasıyla da pek çok kişinin araştırdığı bir durum.

Adobe uygulamaları arasında vektörel çalışması yapmayı sağlayan bir yazılım olan Illustrator, sunduğu çeşitli özellikler ile öne çıkmakta. CorelDRAW da Corel Inc. tarafından yazılan profesyonel bir tasarım uygulaması. Her iki uygulama da vektörel desteğine sahip. Bu doğrultuda hangi uygulamanın daha başarılı olduğu merak edilen bir detay. Vektörel çalışma yapmak isteyenler için bununla ilgili bir karşılaştırma yapmak gerekiyor.

Adobe Illustrator vs CorelDRAW

Öncelikle uygulamaların çıkış tarihini ele alalım. Adobe Illustrator, 19 Mart 1987 tarihinde yayına çıkan bir yazılım. CorelDRAW ise 16 Ocak 1989 tarihinden bu yana piyasada yer alıyor. Illustrator, C++ ve ActionScript ile geliştirilirken CorelDRAW, C++ ve C# ile yazılan bir program. Adobe Illustrator vektörel çalışmalara yoğunlaşan bir uygulama olurken CorelDRAW hem vektörel hem de raster yani piksel çalışmalara izin veriyor. Adobe, içerisinde birçok uygulama barındırdığı için farklı uygulamalarla raster proje ihtiyacını karşılamakta.

Adobe Illustrator vs CorelDRAW karşılaştırması yaparken karşılaştırılması gereken bir diğer şey destekledikleri platform. Adobe Illustrator ile beraber karşımıza Windows ve MacOS işletim sistemi çıkıyor. Yani bu uygulama bu platformlarda çalışıyor. Bir diğer uygulama olan CorelDRAW ise aynı şekilde Windows ve MacOS işletim sistemi desteğine sahip bir yazılım.

Adobe Illustrator vs CorelDRAW

Uygulamalar ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer yan dil desteği. CorelDRAW ve Illustrator pek çok dili destekler. Her iki uygulamanın Türkçe desteklediğini duyuralım. CorelDRAW ile beraber Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Çince gibi çeşitli dillere destek verilir. Adobe Illustrator ise Türkçe ile birlikte İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Japonca gibi pek çok dili destekler.

Sırada fiyat karşılaştırması var. Adobe Illustrator vs CorelDRAW fiyat incelemesi yaptığımızda Adobe Illustrator daha uygun fiyatlı görülüyor. Ayda 132,16 TL’ye Illustrator alınabilir. 20’den fazla Adobe uygulamasının yer aldığı paket ise aylık 187,62 TL. CorelDRAW Graphics Suite almak isteyen bir bireyin ödemesi gerektiği aylık miktar ise 30,75 euro. Yani güncel kura göre yaklaşık 600 TL ediyor. Eğer tek satın alım yapılmak isteniyor ise 2021 versiyonu 779 euroya satılıyor. Bu da yaklaşık olarak 15.400 TL eder. Adobe Illustrator, fiyat açısından daha avantajlı bir ürün.

Popülerlik açısından karşılaştırma yapmak gerekirse her iki uygulama da kendi açısından popülerliğe sahip. Adobe Illustrator de CorelDRAW da oldukça ön plana çıkıyor. Kalitesi ve performansı nedeniyle en çok tercih edilen vektörel yazılımlar arasında bu iki programı rahatlıkla gösterebiliriz. Özetle her iki uygulama da büyük bir popülerliğe sahip.

Adobe Illustrator vs CorelDRAW için karşılaştırılması gereken bir diğer yan eğitim materyalleri. Her iki uygulama için de resmî web sitesinde eğitimler mevcut. Kullanıcılar, istedikleri yazılımı seçtikten sonra yazılımı rahatlıkla öğrenebiliyor. Ayrıca topluluk eğitimleri ve uygulamalar ile ilgili çeşitli örnekler de internette yer alıyor.

Özellik bakımından değerlendirme yapmış olduğumuzda her iki yazılımın da kendine özgü özellikleri ve benzer özellikleri yer aldığı görülüyor. Örneğin şekil aracı, raster görüntüyü vektörel görüntüye dönüştürme veya içerik kütüphanesi gibi pek çok özellik bizlerle buluşuyor. Tasarımcı, hangi uygulamayı kendine yakın görüyor ise o uygulamayı kurarak hemen grafikler tasarlamaya başlayabilir ve kendini bu alanda rahat bir şekilde geliştirebilir.