Vektörel bir tasarım uygulaması olan Adobe Illustrator özellikleri ve fiyatıyla birlikte insanların araştırmış olduğu bir yazılım.

Adobe, sunduğu pek çok uygulama ile kendisini kanıtlayan bir firma. Bu uygulamalar arasında popüler olarak bahsedebileceğimiz şu yazılımlar mevcut: Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Audition ve Adobe Animate. Bu gibi yazılımlara ek olarak vektörel çalışmalar yapmak isteyenler için Adobe Illustrator bizlerin karşısına çıkmakta. Adobe Illustrator, CorelDRAW uygulamasında olduğu gibi vektörel tasarımlara ağırlık verenler için geliştirilmiş bir yazılım.

Bilindiği üzere vektörel tasarım, bozulmayan kalitesi ile öne çıkan bir sistem. Örneğin Adobe Photoshop ile beraber piksel tasarımlar yapıldığında ve branda üzerine baskı yapıldığında büyütülen bu tasarımın kalitesi düşer. Vektörel olarak hazırlanan bir projenin baskı sonrasında istediği kadar büyütülse dahi kalitesi aynı kalır. Bundan dolayı Adobe Illustrator büyük bir ayrıcalık tanır.

Adobe Illustrator Özellikleri

Adobe Illustrator, vektörel grafik geliştirme yazılımı. İlk olarak 19 Mart 1987 tarihinde geliştirilen uygulama, bu tarihten beri kullanıcıların vektörel tasarımlar yapabilmesini mümkün hale getirdi. Bu uygulamanın sunduğu en büyük özellik vektörel çalışma üretip bu çalışmayı vektörel olarak kaydetmek. Ayrıca vektörel tasarımın yanı sıra pikseller üzerinde çalışmak isteyenler için de bu destek yazılımda bulunuyor.

Windows ve MacOS işletim sisteminde kullanımı mümkün olan yazılımın son sürümü olan 2023 veya 27.0, 18 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı. Ayrıca uygulama C++ ve ActionScript ile kodlandı. İlk geliştirildiği zaman oldukça basit olan bu uygulama, son sürümler ile birlikte muazzam yeniliklere kavuştu.

Adobe Illustrator özellikleri arasında öne çıkan özelliklerden birisi pathfinder yani yol bulucu. Bu özelliğin amacı, şekillerin çeşitli hallere getirilmesi. Örneğin daire şeklinin kenarlarında yarım daire boşluk olacak ise bu araç ile yapılmalı. Bir diğer özellik baskı renkleri ile beraber çalışma. Tasarımcılar, bir tasarım yaparken tasarımın nasıl görüneceğini önizleme sayesinde anlayabiliyor olacak. İsterse bu renklerle çalışabilecek.

Adobe Illustrator özellikleri

Daha pek çok özelliği barındıran Adobe Illustrator, genel olarak aşağıdaki özelliklerle beraber geliyor:

 • Özel yazı stili geliştirme
 • Dışarıdan font ekleme
 • İçeriği vektöre dönüştürme
 • İnfografik oluşturma
 • Farklı dosya formatlarında projeyi kaydetme

Adobe Illustrator Fiyatı

Adobe Illustrator almak için birkaç seçenek bulunuyor. Bunlardan en uygun olanı Adobe Creative Cloud yani CC paketinden yararlanmak. Bu paket tüm uygulamaları içerisinde bulundurmakta. Adobe Illustrator özellikleri dışında bu aboneliğin de bilinmesi gerekir. Bu paketi incelediğimizde 14 günlük deneme sürümü yer aldığını ifade edelim. Ayrıca 30 günlük Adobe Stock deneme sürümü de sağlanıyor. Adobe CC, aylık 187,62 TL fiyat ile sahip olunuyor.

Yalnızca uygulama alınmak isteniyor ise büyük bir masrafa girilmek zorunda. Çünkü tek bir uygulama aylık 132,16 TL’den satılıyor. Tüm uygulamaların 187,62 TL olduğunu gördüğümüzde arada tasarruf açısından büyük bir fark bulunuyor. Tüm uygulamaların yer aldığı pakette şu yazılımları örnek gösterebiliriz:

 • Photoshop
 • Illustrator
 • Premiere Pro
 • After Effects
 • Lightroom
 • Animate
 • Dreamweaver
 • Dimension
 • Audition
 • Character Animator

Adobe Illustrator Tarihi

Adobe Illustrator özellikleri dışında tarihiyle de bilinmeli. Adobe Illustrator uygulamasının geliştirme süreci 1985 yılında Macintosh için başladı. Yapılan çalışmaların ve denemelerin ardından ürün, 1987 yılında piyasada yer bulmaya başladı. Firmanın böyle bir uygulama geliştirmesinin amacı vektörel çalışmalar yapılmasına olanak tanımaktı. Bu şekilde Mac cihazlarında başlayan yolculuk bir süre sonra Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için de yer aldı.