Şirketler ve bireysel girişimciler, kanunen, ofislerinin veya perakende satış noktalarının bulunduğu binalara bilgi levhaları yerleştirmek zorundadır. Ancak kurallara uygun olarak bir tabela kurulmazsa, belediye, kuralları ihlal edeni yapıyı sökmeye ve büyük bir para cezası vermeye zorlayabilir.

Bilgi tasarımının reklam tasarımından nasıl farklı olduğunu, hangi tabelaların nasıl koordine edilmesi gerektiğini ve nasıl yapılacağını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Tabela nedir?

Tabela, bir binanın dış yüzeyindeki bilgilendirici bir yapıdır. Tabelada lokasyonda hangi şirketin veya bireysel girişimcinin bulunduğu yazar. Aynı adreste birden fazla şirket bulunuyorsa, tabelalar müşterilerin doğru olanı bulmasına yardımcı olur.

Yani tabelalar genel olarak bilgilendirici tasarım araçlarıdır. Herhangi bir biçimde reklam amacıyla kullanılırsa ise açık hava reklamcılığı yapmanızı sağlayabilirler.

Bir tabela, herhangi bir işletme için harika bir yatırımdır. Ancak yatırımınızın karşılığını aldığınızdan emin olmak için her açıdan bakmanız gerekir. Bu, dayanıklı ve güvenilir tabela aldığınızdan emin olmak için tabelanın nasıl inşa edildiğine dikkat etmeyi içerir. En iyi tabela malzemesini seçmenize yardımcı olacak birçok uzman bulunmaktadır. Ürün seçiminden ek koruma ipuçlarına kadar her şeyi ele alırlar.

isikli tabela

Açık hava reklamcılığının amacı nedir?

Dış mekan tabelaları, çoğu şirketin reklam stratejisinde kritik bir rol oynayacaktır. Onlar markanızın “yüzünün” temel bir parçasıdır.

Bu tabelalar inanılmaz derecede çok yönlüdür. Bunları işinize ve gereksinimlerinize bağlı olarak çeşitli amaç ve amaçlar için kullanabilirsiniz.

Dış mekan tabelaları için önerilen uygulamalardan bazıları şunlardır:

  • İşletmenizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya etkinliklerinizi tanıtmak için
  • Marka bilinirliğini artırmak için
  • İşaretçi olarak kullanmak için
  • Sağlık ve güvenlik işaretleri olarak
  • Müşterileri çekmek için

Dış mekan tabela malzemesi nasıl seçilir?

Yapabileceğiniz o kadar çok seçenek var ki, genellikle tamamen bunalmış ve kafanız karışmış olabilir. Bunda gezinmenin bir yolu, işaretten tam olarak ne almanız gerektiğini belirlemektir.

Bir ipucu, en iyi tabela malzemesini seçtiğinizden emin olmak için aşağıdaki faktörleri gözden geçirmektir.

Hava Durumu

Tahmin edebileceğiniz gibi, dış mekan tabelaları için belirleyici faktör hava durumudur. İlk fırtınada tabelanızın ve paranızın uçup gitmesini istemezsiniz. Aynı zamanda tabelanızı daha uzun süre korumak istiyorsunuz.

Bu nedenle yerel iklimi daima göz önünde bulundurmalısınız.

Bölgenizde rüzgar var mı? Düzenli olarak yağmur yağar mı? Vb.

Karşılaşacağı koşullara dayanıklı bir malzeme seçmeye çalışmalısınız. Neyse ki, tabela şirketleri, mümkün olduğunca uzun süre bozulmadan kalacak tabelalar almanıza yardımcı olacak bir dizi seçeneğe sahiptir.

Temizlik ve Bakım

Göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör temizlik ve bakımdır. Her zaman bir tabela takıp kaldıramazsınız.

Bir toz fırtınası hayal edin. Bu muhtemelen tabelanızı toz ve döküntülerle kaplı bırakacaktır. Ancak günlük kir, vandalizmin neden olduğu hasar bir yana, tabelalar için bulanık bir yüzey de oluşturabilir.

Bu nedenle az bakım gerektiren ve kolay temizlenebilir malzemeler kullanmayı düşünmelisiniz.

Fiyat

Kullanmak istediğiniz malzemenin bütçenize uygun olup olmadığını kendinize sormalısınız. Çoğu zaman, daha kaliteli malzemeler daha pahalıya mal olur. Bu nedenle, işletmeniz için uygun maliyetli bir çözüm olacağından hala eminken, karşılayabileceğiniz en iyi ürünü seçmek arasında bir denge kurmanız gerekecektir.

Tabela Örnekleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi firmanıza ve bütçenize uygun birçok farklı tabela örnekleri bulunmaktadır. Siz de işletmeniz için en doğru olanını seçerek daha görünür olabilir, müşteri potansiyelinizi büyük bir ölçüde artırarak daha kurumsal bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Peki bu tabela örnekleri nelerdir?

Kutu Harf Tabela

İki veya üç boyutlu tasarımlardan oluşur. Yapımında birçok farklı malzeme kullanılabilir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir tabela çeşidi olmuştur. Dikkat çekici ve farklı bir görünüm sağlarlar.

Krom Paslanmaz Tabela

Temel olarak kutu harf tabelaları boyayarak elde edilirler. Paslanmaz saç malzeme ile üretilirler. Bu nedenle oldukça dayanıklıdırlar ve uzun yıllar kullanılabilirler. Işıklı veya ışıksız olabilirler.

Strafor (Köpük) Tabela

Köpük malzemenin kesilmesiyle üretilirler. Çoğunlukla iç mekanda tercih edilirler fakat dış mekanda kullanım için de uygundurlar. Maliyeti diğer tabela türlerine göre çok daha uygundur. Bu nedenle oldukça popülerlerdir.

Strafor Köpük Tabela

Kompozit Oyma Tabela

Alüminyum veya pleksi malzemenin istenilen şekilde oyulmasıyla üretilirler. Pleksi glass altına ışıklı sistem takılır. İstenilen boyut ve şekilde olabilirler.