Tasarım alanında hizmet sağlayan firma veya kişilerin, son zamanlarda tasarımlarında hazır görseller tercih etmektedir. Bununla birlikte, birçok stok fotoğraf sitesi karşımıza çıkmaktadır. Bunların çoğu ücretli olarak hizmet sunmaktadır. Ücretli stok fotoğraf siteleri için yüksek bütçeler ayırmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra ücretsiz stok fotoğraf siteleri de bulunmaktadır.

Tasarımcı olarak içeriğimizi inceliyorsanız, mutlaka önerdiğimiz siteleri incelemelisiniz. Bu sitelerde bulunan görseller, ticari kullanıma tamamen açıktır. Her ne kadar ücretsiz stok fotoğraf siteleri olsa da, ücretli üyelik gerektiren görselleri de mevcuttur. Burada bulunan ücretsiz görseller, tasarımınızda sizlere yeterli olacaktır.

Ücretsiz siteler, ücretli sitelere göre kısıtlı hizmet sunmaktadır. Bu kısıtlı hizmet bile, sizlerin işini görecektir. Bunu göze olarak sizler için 5 adet ücretsiz stok fotoğraf sitelerini sıralıyoruz. İşte o ücretsiz siteler;

1.      Freepik – Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Freepik, tasarım alanında ücretsiz ve ücretli hizmet sunan, muhteşem bir stok fotoğraf sitesidir. Burada bulunan çalışmalar, Vector ve PSD formatında sunulmaktadır. Bunların yanı sıra, ücretsiz fotoğraf listeleri ile tasarımlarınıza yüksek kalitede fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Freepik, ücretsiz planında günlük indirme kotası bulunmaktadır. Bu kota 24 saatte bir yenilenmektedir. Sınırsız indirme ve her görsele ulaşım için ücretli üyelik satın alabilirsiniz.

Freepik Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi
Freepik Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

2.      Unsplash – Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Unsplash, tamamen fotoğraf odaklı bir sitedir. Fotoğraf sanatçıları, burada bulunan görselleri ücretsiz olarak sizlere sunmaktadır. Yüksek kalitede bulunan görselleri sınırsız olarak indirebilirsiniz. İndirme sonrası, sanatçıya destek olmak için bağışta bulunabilirsiniz.

Unsplash stok fotoğraf sitesinde, sadece JPG-PNG formatında çalışmalar mevcuttur. Arama kısmında İngilizce kelimeler ile arama yaparak, ilgili görsellere ulaşabilirsiniz.

Unsplash Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi
Unsplash Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

3.      ISO Republic – Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Unsplash ile aynı çalışma mantığına sahiptir. Burada bulunan görselleri, çalışmalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflara ücretsiz olarak ulaşın.

4.      Pexels – Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Diğer sitelerde olduğu gibi, sanatçıların ücretsiz fotoğraflarına ulaşın. Yüksek çözünürlükle, baskılı ve dijital çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5.      KaboomPics – Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

KABOOM Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi
KABOOM Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Yukarıda bulunan siteler, ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında sıkça tercih edilmektedir. Buradaki siteleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Burada bulunan çalışmalar, her türlü kullanıma açıktır. Bunlar sizleri ücretli stok fotoğraf sitelerinden kurtaracaktır.

İçeriğimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Blog yazılarımızı inceleyerek, sektörle ilgili birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Eğer tasarıma yeni başlıyorsanız, tasarım programları adlı içeriğimizi ilgili linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.